» Home
» Rules & Qualifying
» Events
» Entry Forms/Registration
» All-Time Results
» Records
» Our History
» Be a Volunteer!
» Donations & Sponsorships
» National Senior Games
» Commissioners
» Contact Us!

» Montgomery County Recreation Dept.
» Montgomery County Parks
» Conference and Visitors Bureau of Montgomery County
» Maryland Recreation
and Parks Association


NEWS!
Basketball Results 2010
The 2010 medalists for the MSO basketball tournament, held Oct. 2 at Discovery Center at the Maryland Soccerplex in Germantown:

Men’s
50-54
Gold—Baby Boomers—George Pruden (Laurel), Ronnie Stokes (Silver Spring), Jimmie Brown (Annapolis), Donald Hammond (Mitchellville), Clifford Jones (Washington, D.C.), Tony Pate (Washington, D.C.), Rod Sermon (Washington, D.C.).

Silver—Frederick—Christopher Bean (Ijamsville), Mark Gasbarg (Sandy Spring), George Probeyahn (Monrovia), David Taylor (Ijamsville).

Bronze—RLMS—Rick Biniak (Catonsville), David Brandford (Owings Mills), Al Fitzgerald (Windsor, Pa.), Vinnie Hayward (Baltimore), Donald Myer (Windsor, Pa.).

4th-Place—Maryland Seniors—Jeff Cross (Marriotsville), Bill Deckert (Lutherville), Philip McManus (Frederick), Brian Hoover (Baltimore), Larry Jones (Owings Mills).

55-59
Gold—Panthers—Richard Ciman (Rockville), Paul Jaroskinski (Olney), Buddy Mercer (Fort Washington), George Pruden (Laurel), Ronnie Stokes (Silver Spring), Harold Russell.

60-64
Bronze—BYKOTA 60s—Charles Cooper (Baltimore), Ivan Leshinsky (Baltimore), Gerry Poiter (Phoenix, Md.), George Roth (Pylesville), Roy Walker (Timonium), Wayne White (Baldwin).

65-69
Gold—Bowie Bullets—Duwayne Brown (Bowie), Domenic Cetrone (Bowie), Ronald Jones (Bowie), Steve Lawrence (Bowie), John McNellis (Bowie).

Gold—Buxmont Warriors (out of state)—Robert Berry (Warrington, Pa.), Dave Marovich (Chalfont, Pa.), Norm Meyer (Del Ray Beach, Fla.), Roger Raspen (Trevose, Pa.), Bruce Rubin (Lansdale, Pa.), Jerry Williams (Lititz, Pa.).

Silver—No Time to Lose—Colin Church (Bethesda), Neal Gillen (Washington, D.C.), John Hannigan (Bethesda), Bruce Hewitt (Caret, Va.), Jim Martin (Alexandria, Va.), Raymond McClellan (Rockville), Robert Stroud (Hyattsville), Ken Yednock (Rockville).

Bronze—BYKOTA 65s—Bob Diehl (Baltimore), Dave Everett (Street), John Kpoajtic (Cockeysville), Don Singer, Herman Smith (Catonsville), Thomas Wainwright Jr. (Randallstown).

70-74
Gold—Old Dominions—Al Cahill (Oak Hill, Va.), Ralph Greenwood (Reston, Va.), Bruce Hewitt (Caret, Va.), Mel McCoy (Vienna, Va.), Rosario Rausa (Vienna, Va.), Bill Richardson (Fairfax, Va.), Harold Skiens (Fairfax, Va.), Paul Spishak (Vienna, Va.), Jim Viggiani (Manassas, Va.).

75-99
Gold—Virginia Creepers—George Arvan (Fredericksburg, Va.), Dallas Chestnut (Fredericksburg, Va.), Donald Greene (Dale City, Va.), Frank Kitzmiller (Dayton), Max Mattes (Hampton, Va.), Richard Thompson (Round Hill, Va.), Delbert Wilson (Burke, Va.).

Silver—BYKOTA 75s—Gilbert Hoffman (Timonium), Paul McCillicudy (Baltimore), Ralph Piersanti (Baltimore), Thomas Vaughan (Towson), George Kimmet (Lutherville), Frank Lastner (Cockeysville), Joseph Medved (Lutherville).

®2010, Maryland Senior Olympics. All content, logos and rights are reserved