Licensed to RMSC - MCRD            HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 9/26/2009 01:29 PM
                   2009 MARYLAND SENIOR OLYMPICS - 9/26/2009                   
                         Germantown Indoor Swim Center                         
                 Hosted by Montgomery Co Recreation Department                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckrich, Linda            53 Germantown, MD       1:45.00    1:22.79  
                  39.95     1:22.79 (42.84)                                        
  2 Wilkinson, Marilyn        50 Brookeville, MD           NT    2:06.73  
                  57.65   2:06.73 (1:09.08)                                        
 
Event 1  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheidle, Susan           57 Baltimore, MD        1:36.09    1:38.76  
                  46.45     1:38.76 (52.31)                                        
 
Event 1  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bufton, Carol             64 Brookeville, MD      2:00.00    2:02.65  
                  59.36   2:02.65 (1:03.29)                                        
 
Event 1  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 Harwood, MD          1:29.62    1:28.83  
                  39.79     1:28.83 (49.04)                                        
  2 Libby, Joan               68 Annapolis, MD          14.00    1:34.06  
                  44.78     1:34.06 (49.28)                                        
 
Event 1  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              73 Pasadena, MD         1:30.00    1:24.19  
                  39.67     1:24.19 (44.52)                                        
  2 Little, Beverley          71 Towson, MD           1:39.86    1:37.70  
                  45.00     1:37.70 (52.70)                                        
  3 Pearsall, Marjorie        71 Severna Park, MD     1:39.00    1:42.50  
                  48.12     1:42.50 (54.38)                                        
 
Event 1  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Jean               75 Rockville, MD             NT    2:19.77  
                2:19.77         2:19.77 ( )                                        
  2 Eisenberg, Rita           78 Chevy Chase, MD           NT    2:29.22  
                2:12.01     2:29.22 (17.21)                                        
 
Event 1  Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Barbara           83 Braddock Heights, M  2:14.67    2:23.13  
                1:05.28   2:23.13 (1:17.85)                                        
 
Event 1  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            61 Potomac, MD          1:03.00    1:00.35  
                  29.59     1:00.35 (30.76)                                        
  2 Vaillancourt, Rand        63 Pasadena, MD         1:14.00    1:12.02  
                  34.56     1:12.02 (37.46)                                        
  3 Gyaki, Eric               61 Glen Burnie, MD      1:30.00    1:29.63  
                  42.40     1:29.63 (47.23)                                        
  4 Eckrich, Robert           60 Germantown, MD       1:42.12    1:41.55  
                  47.76     1:41.55 (53.79)                                        
 
Event 1  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alston, Robert            68 Windsor Mill, MA     1:12.00    1:12.89  
                  35.87     1:12.89 (37.02)                                        
  2 Schwab, Harold            66 Pasadena, MD         1:17.60    1:19.67  
                  38.37     1:19.67 (41.30)                                        
  3 Deford, George            67 Clinton, MD               NT    1:42.65  
                  47.25     1:42.65 (55.40)                                        
 
Event 1  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Peter             70 Rose Haven, MD       1:40.00    1:39.75  
                  47.29     1:39.75 (52.46)                                        
  2 Walderman, Howard         71 Columbia, MD         1:45.00    1:50.67  
                  52.92     1:50.67 (57.75)                                        
  3 Amsel, Sheldon            74 Cockeysville, MD     1:50.00    1:56.90  
                  51.41   1:56.90 (1:05.49)                                        
 
Event 1  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Gordon             81 Accokeek, MD         1:49.64    1:53.72  
                  52.47   1:53.72 (1:01.25)                                        
  2 Dempster, Darrell         80 Annapolis, MA        2:24.00    2:19.18  
                1:01.13   2:19.18 (1:18.05)                                        
 
Event 2  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Thomas           55 Joppa, MD            2:39.00    2:45.32  
                  34.88     1:20.25 (45.37)     2:07.66 (47.41)     2:45.32 (37.66)
 
Event 2  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Ray              61 Glenn Dale, MD       3:12.59    3:09.96  
                  40.61     1:30.56 (49.95)     2:29.54 (58.98)     3:09.96 (40.42)
 
Event 2  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Yu-Jin               75 Arnold, MD           3:27.07    3:39.13  
                  47.49     1:43.78 (56.29)   2:49.48 (1:05.70)     3:39.13 (49.65)
 
Event 2  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collings, John            82 Annapolis, MD        5:07.10    4:08.88  
                1:15.22   2:32.43 (1:17.21)     3:19.49 (47.06)     4:08.88 (49.39)
 
Event 3  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckrich, Linda            53 Germantown, MD         59.00      47.43  
 
Event 3  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bufton, Carol             64 Brookeville, MD      1:30.00    1:11.25  
 
Event 3  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Beverley          71 Towson, MD             55.75    1:04.56  
  2 Farrell, Gail             73 Ocean Pines, MD      1:20.00    1:21.39  
 -- Davis, Judith             70 Rockville, MD             NT         DQ  
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Jeff              53 Rosedale, MD           37.75      37.17  
 
Event 3  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Thomas           55 Joppa, MD              36.00      34.13  
 
Event 3  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            61 Potomac, MD            35.50      34.98  
 
Event 3  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnuit, Martin           67 Glen Burnie, MD        41.04      42.45  
 
Event 3  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McComas, Lou              77 Towson, MD             50.00      47.05  
  2 Go, Howard                76 Ellicott City, MD      51.26      55.43  
  3 Stanton, Paul             79 Potomac, MD          1:22.47    1:31.18  
 
Event 3  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lechner, Thomas           85 Potomac, MD          1:02.81    1:06.65  
 
Event 4  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkinson, Marilyn        50 Brookeville, MD           NT      58.80  
 
Event 4  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheidle, Susan           57 Baltimore, MD          37.31      40.94  
 
Event 4  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bufton, Carol             64 Brookeville, MD      1:00.00      53.20  
 
Event 4  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 Harwood, MD            38.68      39.29  
  2 Libby, Joan               68 Annapolis, MD          43.00      41.35  
 
Event 4  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              73 Pasadena, MD           39.00      37.03  
  2 Little, Beverley          71 Towson, MD             41.20      42.37  
 
Event 4  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Jean               75 Rockville, MD             NT    1:03.60  
 
Event 4  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Barbara           83 Braddock Heights, M    58.00    1:00.06  
 
Event 4  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Jeff              53 Rosedale, MD           28.91      30.37  
 
Event 4  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gyaki, Eric               61 Glen Burnie, MD        40.00      35.02  
  2 Eckrich, Robert           60 Germantown, MD         43.22      45.40  
 
Event 4  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 Derwood, MD            35.00      31.50  
  2 Schwab, Harold            66 Pasadena, MD           38.49      34.88  
  3 Schnuit, Martin           67 Glen Burnie, MD        34.63      35.33  
  4 Hayes, Morris             67 Owings Mills, MD          NT      48.98  
 
Event 4  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Peter             70 Rose Haven, MD         44.00      42.11  
  2 Walderman, Howard         71 Columbia, MD           46.16      46.69  
  3 Amsel, Sheldon            74 Cockeysville, MD       45.00      46.72  
 
Event 4  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanton, Paul             79 Potomac, MD          1:03.23    1:22.73  
 
Event 4  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Gordon             81 Accokeek, MD           45.07      46.70  
  2 Huson, George             80 Montgomery Village,       NT      55.10  
  3 Dempster, Darrell         80 Annapolis, MA        1:02.00    1:01.89  
 
Event 5  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friedland, David          52 Rockville, MD        1:15.00    1:13.44  
                  35.14     1:13.44 (38.30)                                        
 
Event 5  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaillancourt, Rand        63 Pasadena, MD         1:20.35    1:29.38  
                  40.13     1:29.38 (49.25)                                        
 
Event 5  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Yu-Jin               75 Arnold, MD           1:42.55    1:47.05  
                  49.35     1:47.05 (57.70)                                        
 
Event 6  Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libby, Joan               68 Annapolis, MD        3:55.00    3:52.43  
                  54.37   1:54.65 (1:00.28)   2:55.71 (1:01.06)     3:52.43 (56.72)
 
Event 6  Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Marjorie        71 Severna Park, MD     4:30.00    4:03.52  
                  57.02   1:59.48 (1:02.46)   3:02.08 (1:02.60)   4:03.52 (1:01.44)
 
Event 6  Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Jean               75 Rockville, MD             NT    5:33.11  
                2:28.04   3:54.32 (1:26.28)   5:31.63 (1:37.31)      5:33.11 (1.48)
 
Event 6  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miner, Bradley            53 Edgewater, MD             NT    3:34.11  
                  52.43     1:45.49 (53.06)     2:40.57 (55.08)     3:34.11 (53.54)
 
Event 6  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Ray              61 Glenn Dale, MD            NT    3:19.93  
                  45.79     1:36.14 (50.35)     2:28.36 (52.22)     3:19.93 (51.57)
 -- Myslinski, Norbert        62 Ellicott City, MD         NT         DQ  
                1:12.80   2:39.06 (1:26.26)   4:07.72 (1:28.66)        DQ (1:32.85)
 
Event 6  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 Derwood, MD          3:18.00    3:08.62  
                  46.56     1:35.20 (48.64)     2:23.45 (48.25)     3:08.62 (45.17)
 
Event 6  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Hugh            78 Hagerstown, MD            NT    4:15.49  
                1:02.38   2:07.06 (1:04.68)   3:14.67 (1:07.61)   4:15.49 (1:00.82)
 
Event 6  Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huson, George             80 Montgomery Village,       NT    4:55.23  
                1:08.13   2:22.27 (1:14.14)   3:39.39 (1:17.12)   4:55.23 (1:15.84)
 
Event 6  Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lechner, Thomas           85 Potomac, MD          4:18.83    4:42.17  
                1:04.99   2:16.79 (1:11.80)   3:30.13 (1:13.34)   4:42.17 (1:12.04)
 
Event 7  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Thomas           55 Joppa, MD            2:48.00    2:51.25  
                  39.42     1:24.41 (44.99)     2:08.46 (44.05)     2:51.25 (42.79)
 
Event 7  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collings, John            82 Annapolis, MD        5:28.22    5:46.99  
                1:17.33   2:49.12 (1:31.79)   4:20.41 (1:31.29)   5:46.99 (1:26.58)
 
Event 8  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Gail             73 Ocean Pines, MD      7:00.00    4:04.06  
                1:11.96   2:35.97 (1:24.01)   4:04.06 (1:28.09)                    
 
Event 8  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenberg, Rita           78 Chevy Chase, MD           NT    4:28.18  
                1:02.59   3:21.99 (2:19.40)   4:28.18 (1:06.19)                    
 
Event 8  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahne, Reginald           56 Columbia, MD         2:17.00    2:13.77  
                  30.93     1:04.88 (33.95)     1:39.20 (34.32)     2:13.77 (34.57)
 
Event 8  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            61 Potomac, MD          2:30.00    2:20.63  
                  33.09     1:08.51 (35.42)     1:44.61 (36.10)     2:20.63 (36.02)
  2 Gyaki, Eric               61 Glen Burnie, MD      3:10.00    3:01.60  
                  38.89     1:24.10 (45.21)     2:13.97 (49.87)     3:01.60 (47.63)
  3 Eckrich, Robert           60 Germantown, MD       3:42.42    3:44.48  
                  50.43     1:44.84 (54.41)     2:44.19 (59.35)   3:44.48 (1:00.29)
 
Event 8  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Harold            66 Pasadena, MD         3:20.74    3:16.38  
                  45.24     1:35.22 (49.98)     2:25.27 (50.05)     3:16.38 (51.11)
 
Event 8  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Peter             70 Rose Haven, MD       3:40.00    3:42.76  
                  48.29     1:45.73 (57.44)     2:45.37 (59.64)     3:42.76 (57.39)
  2 Walderman, Howard         71 Columbia, MD         4:03.00    4:17.06  
                  55.04   2:02.00 (1:06.96)   3:11.60 (1:09.60)   4:17.06 (1:05.46)
 
Event 8  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Gordon             81 Accokeek, MD         4:12.71    4:16.98  
                  56.16   3:12.56 (2:16.40)   4:18.62 (1:06.06)         4:16.98 ( )
  2 Dempster, Darrell         80 Annapolis, MA        5:25.00    5:19.00  
                1:09.31   2:31.56 (1:22.25)   3:55.74 (1:24.18)   5:19.00 (1:23.26)
 
Event 9  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckrich, Linda            53 Germantown, MD         55.00      42.91  
 
Event 9  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, Darlene         55 Beltsville, MD            NT      58.91  
 
Event 9  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bufton, Carol             64 Brookeville, MD      1:15.00    1:04.30  
 
Event 9  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 Harwood, MD            46.46      45.02  
 
Event 9  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              73 Pasadena, MD           46.00      43.39  
  2 Little, Beverley          71 Towson, MD             47.30      48.49  
 
Event 9  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Jean               75 Rockville, MD             NT    1:04.66  
 
Event 9  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Barbara           83 Braddock Heights, M  1:50.00    1:13.77  
 
Event 9  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myslinski, Norbert        62 Ellicott City, MD      55.85    1:03.69  
 
Event 9  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 Derwood, MD            41.00      39.91  
  2 Schwab, Harold            66 Pasadena, MD           55.07      51.19  
 
Event 9  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McComas, Lou              77 Towson, MD             48.00      42.73  
  2 Stanton, Paul             79 Potomac, MD          1:21.01    1:29.96  
 
Event 9  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lechner, Thomas           85 Potomac, MD            54.42      53.78  
 
Event 10  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckrich, Linda            53 Germantown, MD       1:55.00    1:41.71  
                  48.43     1:41.71 (53.28)                                        
 
Event 10  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Gail             73 Ocean Pines, MD      2:50.00    3:12.29  
                1:31.59   3:12.29 (1:40.70)                                        
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Jeff              53 Rosedale, MD         1:28.53    1:25.72  
                  40.95     1:25.72 (44.77)                                        
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matysek, Thomas           55 Joppa, MD            1:15.00    1:15.50  
                  36.24     1:15.50 (39.26)                                        
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            61 Potomac, MD          1:17.30    1:16.95  
                  36.39     1:16.95 (40.56)                                        
  2 Shields, Ray              61 Glenn Dale, MD       1:34.13    1:30.15  
                  41.99     1:30.15 (48.16)                                        
 
Event 10  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alston, Robert            68 Windsor Mill, MA     1:37.00    1:41.79  
                  48.17     1:41.79 (53.62)                                        
 
Event 10  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanton, Paul             79 Potomac, MD          3:10.49    3:37.87  
                1:38.06   3:37.87 (1:59.81)                                        
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheidle, Susan           57 Baltimore, MD          43.29      50.98  
 
Event 11  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Marjorie        71 Severna Park, MD       52.00    1:06.80  
 
Event 11  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friedland, David          52 Rockville, MD          31.00      32.09  
 
Event 11  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaillancourt, Rand        63 Pasadena, MD           34.00      36.59  
 
Event 11  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, David           66 Derwood, MD            36.00      34.77  
  2 Schnuit, Martin           67 Glen Burnie, MD           NT      48.68  
 
Event 11  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Hugh            78 Hagerstown, MD         45.04      50.86  
 
Event 11  Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huson, George             80 Montgomery Village,       NT    1:04.37  
  2 Collings, John            82 Annapolis, MD        1:04.24    1:10.21  
 
Event 12  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholas, Darlene         55 Beltsville, MD            NT    2:06.65  
                1:00.01   2:06.65 (1:06.64)                                        
 
Event 12  Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libby, Joan               68 Annapolis, MD        2:15.00    1:46.17  
                  53.03     1:46.17 (53.14)                                        
 
Event 12  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              73 Pasadena, MD         1:40.00    1:35.85  
 
Event 12  Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Gwendolyn       81 Towson, MD                NT    4:29.71  
 
Event 12  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Ray              61 Glenn Dale, MD       1:32.90    1:32.50  
                  43.71     1:32.50 (48.79)                                        
  2 Myslinski, Norbert        62 Ellicott City, MD    2:11.65    2:35.49  
                1:12.66   2:35.49 (1:22.83)                                        
 
Event 12  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marsich, William          67 College Park, MD          NT    3:00.88  
 
Event 12  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McComas, Lou              77 Towson, MD           1:45.00    1:34.40  
                  45.10     1:34.40 (49.30)                                        
  2 Stanton, Paul             79 Potomac, MD               NT    3:17.63  
                1:35.27   3:17.63 (1:42.36)                                        
 
Event 12  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collings, John            82 Annapolis, MD        2:02.51    2:05.43  
                1:02.17   2:05.43 (1:03.26)                                        
  2 Huson, George             80 Montgomery Village,       NT    2:21.00  
                1:06.95   2:21.00 (1:14.05)                                        
 
Event 12  Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lechner, Thomas           85 Potomac, MD          1:57.26    1:57.08  
                  56.44   1:57.08 (1:00.64)                                        
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckrich, Linda            53 Germantown, MD       1:50.00    1:35.64  
                  45.89     1:35.64 (49.75)                                        
 
Event 13  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Gail             73 Ocean Pines, MD      2:30.00    2:53.91  
                1:22.25   2:53.91 (1:31.66)                                        
 
Event 13  Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Barbara           83 Braddock Heights, M  2:50.00    3:00.93  
                3:01.04         3:00.93 ( )                                        
 
Event 13  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudley, Jeff              53 Rosedale, MD         1:23.85    1:21.92  
                  41.14     1:21.92 (40.78)                                        
  2 Miner, Bradley            53 Edgewater, MD             NT    1:34.91  
                  44.95     1:34.91 (49.96)                                        
 
Event 13  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vaillancourt, Rand        63 Pasadena, MD         1:17.00    1:21.69  
                  38.25     1:21.69 (43.44)                                        
  2 Eckrich, Robert           60 Germantown, MD       1:58.05    1:55.63  
                  53.92   1:55.63 (1:01.71)                                        
 
Event 13  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alston, Robert            68 Windsor Mill, MA     1:29.00    1:40.07  
                  46.63     1:40.07 (53.44)                                        
  2 Schnuit, Martin           67 Glen Burnie, MD           NT    1:43.32  
                  52.25     1:43.32 (51.07)                                        
 
Event 13  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Yu-Jin               75 Arnold, MD                NT    1:36.19  
                  45.12     1:36.19 (51.07)                                        
 
Event 14  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bufton, Carol             64 Brookeville, MD     11:00.00   11:48.81  
                1:02.22   2:10.56 (1:08.34)   3:21.41 (1:10.85)   4:33.36 (1:11.95)
      5:45.89 (1:12.53)   6:58.49 (1:12.60)   8:12.06 (1:13.57)   9:24.82 (1:12.76)
     10:37.47 (1:12.65)  11:48.81 (1:11.34)                                        
 
Event 14  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Carolynn           66 Harwood, MD          8:35.31    8:41.49  
                  46.65     1:37.98 (51.33)     2:32.41 (54.43)     3:24.89 (52.48)
        4:18.02 (53.13)     5:11.49 (53.47)     6:05.04 (53.55)     6:57.60 (52.56)
        7:50.75 (53.15)     8:41.49 (50.74)                                        
 
Event 14  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearsall, Marjorie        71 Severna Park, MD     8:45.00   10:32.63  
                  52.72   1:54.50 (1:01.78)   2:58.98 (1:04.48)   4:03.87 (1:04.89)
      5:09.52 (1:05.65)   6:15.73 (1:06.21)   7:22.22 (1:06.49)   8:27.66 (1:05.44)
      9:32.30 (1:04.64)  10:32.63 (1:00.33)                                        
 

Event 14  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenberg, Rita           78 Chevy Chase, MD           NT   11:30.17  
                1:04.40   6:56.64 (5:52.24)  10:25.55 (3:28.91)  11:30.17 (1:04.62)
  2 Brady, Jean               75 Rockville, MD             NT   13:09.08  
                1:14.35   2:35.69 (1:21.34)   3:56.07 (1:20.38)   5:15.55 (1:19.48)
      6:34.19 (1:18.64)   7:53.52 (1:19.33)   9:14.38 (1:20.86)  10:32.93 (1:18.55)
     11:51.98 (1:19.05)  13:09.08 (1:17.10)                                        
 
Event 14  Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Gwendolyn       81 Towson, MD          23:21.56   25:54.34  
                2:25.91   4:56.31 (2:30.40)   7:23.94 (2:27.63)   9:54.58 (2:30.64)
     12:28.56 (2:33.98)  14:56.50 (2:27.94)  17:38.80 (2:42.30)  20:23.31 (2:44.51)
     23:20.08 (2:56.77)  25:54.34 (2:34.26)                                        
 
Event 14  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahne, Reginald           56 Columbia, MD         6:05.00    5:59.73  
                  34.30     1:11.23 (36.93)     1:47.62 (36.39)     2:24.09 (36.47)
        3:00.49 (36.40)     3:36.63 (36.14)     4:12.59 (35.96)     4:48.99 (36.40)
        5:25.28 (36.29)     5:59.73 (34.45)                                        
 
Event 14  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            61 Potomac, MD          6:30.00    6:31.63  
                  35.34     1:14.69 (39.35)     1:54.80 (40.11)     2:35.42 (40.62)
        3:15.71 (40.29)     3:55.76 (40.05)     4:35.45 (39.69)     5:15.20 (39.75)
        5:54.46 (39.26)     6:31.63 (37.17)                                        
  2 Gyaki, Eric               61 Glen Burnie, MD      8:10.00    8:33.32  
                  40.21     1:26.59 (46.38)     2:16.85 (50.26)     3:08.54 (51.69)
        4:02.40 (53.86)     4:55.52 (53.12)     5:51.59 (56.07)     6:47.09 (55.50)
        7:42.54 (55.45)     8:33.32 (50.78)                                        
  3 Eckrich, Robert           60 Germantown, MD       9:49.65   10:00.68  
                  51.78   2:51.37 (1:59.59)   3:52.91 (1:01.54)   4:55.99 (1:03.08)
      5:57.79 (1:01.80)   6:59.82 (1:02.03)   8:02.28 (1:02.46)   9:02.69 (1:00.41)
       10:00.62 (57.93)     10:00.68 (0.06)                                        
 
Event 14  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwab, Harold            66 Pasadena, MD         8:22.12    8:41.42  
                  48.12     1:40.37 (52.25)     2:36.01 (55.64)     3:28.32 (52.31)
        4:22.76 (54.44)     5:16.91 (54.15)     6:11.12 (54.21)     7:02.26 (51.14)
        7:53.89 (51.63)     8:41.42 (47.53)                                        
  2 Deford, George            67 Clinton, MD         10:09.00   11:21.94  
                  54.48     1:53.62 (59.14)   2:55.73 (1:02.11)   4:01.48 (1:05.75)
      5:09.57 (1:08.09)   6:19.70 (1:10.13)   7:33.44 (1:13.74)   8:51.25 (1:17.81)
     10:06.02 (1:14.77)  11:21.94 (1:15.92)                                        
 
Event 14  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Peter             70 Rose Haven, MD            NT    9:38.67  
                  49.01     1:46.51 (57.50)   2:47.05 (1:00.54)     3:46.46 (59.41)
        4:46.42 (59.96)     5:46.02 (59.60)     6:45.65 (59.63)     7:45.11 (59.46)
        8:43.82 (58.71)     9:38.67 (54.85)                                        
  2 Walderman, Howard         71 Columbia, MD        10:59.00   11:39.76  
                  58.40   2:07.64 (1:09.24)   3:19.95 (1:12.31)   4:32.49 (1:12.54)
      5:45.01 (1:12.52)   6:57.81 (1:12.80)   8:10.48 (1:12.67)   9:21.98 (1:11.50)
     10:32.95 (1:10.97)  11:39.76 (1:06.81)                                        
 
Event 14  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watts, Gordon             81 Accokeek, MD        11:32.14   11:48.45  
                1:02.26   2:14.11 (1:11.85)   3:27.03 (1:12.92)   4:38.75 (1:11.72)
      5:52.07 (1:13.32)   7:04.15 (1:12.08)   8:17.30 (1:13.15)   9:28.52 (1:11.22)
     11:48.45 (2:19.93)                                                            
  2 Dempster, Darrell         80 Annapolis, MA          13.30   14:14.35  
                1:13.89   2:40.67 (1:26.78)   5:34.92 (2:54.25)   7:00.94 (1:26.02)
      8:26.82 (1:25.88)   9:54.92 (1:28.10)  11:22.45 (1:27.53)  12:49.94 (1:27.49)
     14:14.35 (1:24.41)