» Home
» Rules & Qualifying
» Events
» Entry Forms/Registration
» All-Time Results
» Records
» Our History
» Be a Volunteer!
» Donations & Sponsorships
» National Senior Games
» Commissioners
» Contact Us!

» Montgomery County Recreation Dept.
» Montgomery County Parks
» Conference and Visitors Bureau of Montgomery County
» Maryland Recreation
and Parks Association


NEWS!
Volleyball Results 2008
The 2008 medalists for the MSO volleyball event, held Sept. 28 at the Discovery Center at the Maryland Soccerplex in Germantown:

Men’s
50-54
Gold—Zilla
Captain, Eugene Zee (Columbia); David Sears (Ashburn, Va.), Rodney Anderson (Manassas, Va.), Gary Ayers (Bowie), Steven Berg (Canonsburg, Pa.), John Bilinski (Kennedy, N.Y.), Chuck Donato (Laytonsville), Don Gregory (Washington, D.C.), Thomas Kemp (Owings Mills), Richard Lee (Dayton), Thomas Loftus (Bethesda), William Mitchell (Frederick).

Silver—Pavlo
Captain, Pavlo Kirichenko (Brooklyn, N.Y.); Yuriy Nikulin (Brooklyn, N.Y.), Saimon Barsiek (Brooklyn, N.Y.), Mikhail Kleyman (Brooklyn, N.Y.), Oleg Kogan (Brooklyn, N.Y.), Alex Korobov (Brooklyn, N.Y.), Vladimir Leshchinsky (Brooklyn, N.Y.), Michael Mendel (Brooklyn, N.Y.).

60-64
Gold—Herring Snatchers
Captain, Richard Markland (Rising Sun); George Ballas (Rising Sun), Richard Bowers (Elkton), Larry Kelts (Newark, Del.), Walt Megginson (Newark, Del.), William Sing (Wilmington, Del.).

Silver—Ole Bay Magic
Captain, Alan Seto (Silver Spring); Joseph Miklas (Edgewater), Gregory Treese (Beltsville), James Watkins (Mendham, N.J.), Robert Webber (Rockville), Henry Dahlen (Ellicott City), Joseph Spellman (Ashton).

Bronze—Bauer Drive Seniors
Captain, Larry Tubman (Rockville); Joe Fry (Silver Spring), Nick Iasacone (Chesapeake Beach, Md.), Donald Juran (Rockville), Karl Krchma (Silver Spring), Wayne Mara (Kensington), Don McComb (Laytonsville), Stanley Way (Rockville).

65-69
Gold—Maryland Red
Captain, Wayne Minger (Crofton); Lyle Berlin (Potomac), Patrick Grunberg (Hagerstown), Paul Haas (Springfield, Va.), Christos Hadidiacos (Rockville), Martin Schnuit (Glen Burnie), Jaan Sulg (Baltimore), Joseph Zilberbaum (Silver Spring), Paul Zimmerman (Pasadena).

Silver—Mac 65
Captain, Dennis Moore (Upper Marlboro); Leo Buscher (Silver Spring), Ronald Welke (Germantown), Dennis McDaniels (Glen Burnie), Archie Miller (Orange Park, Fla.), Robert Reilly (Crofton), John Semon (Jarrettsville), Herbert Simon (Berlin).

70-74
Gold—Mac Magic
Captain, Gerald Barkdoll (Rockville); Donald Lees (Silver Spring), Michael Maguire (Kingsville), Norman Miller (Rockville), Robert Quackenbush (Potomac), Lewis Robertson (Towson), Dean Shumway (Reston), Jacques Smith (Port Republic), James Condell (Rockville), Gary Gerber (Bethesda).

75-79
Gold—Fairfield Seniors
Captain, Rich Stillman (Glen Burnie); Sinclair Gearing (Davidsonville), Paul Hershey (York, Pa.), Donald Hyson (Baltimore), Maurice Kjef (Whiteford), Donald Truitt (North East).

Silver—County 75ers
Captain, Joseph Rostkowski (Silver Spring); Paul Ritchey (Rockville), Bert Conger (Kensington), George Huson (Montgomery Village), William Maupai (Cockeysville), Jack Melnick (Silver Spring), Frank Nacht (Silver Spring), Paul Ritchey (Rockville), Joseph Trolier (Potomac), Michael Yasher (Silver Spring).

Women’s
50-54
Gold—Spiked Heels
Captain, Sally Barcus (Greenbelt); Judith DeJong (Lanham), Sharon Hoffman (Reistertown), Wanda Hsiung (Takoma Park), Melanie Lee (Dayton), Ruth Mayer (Odenton), Cheryl Powell (Lanham), Patricia Whistleman (Reistertown).

Silver—2 Die 4
Captain, Pat Fisher (Frederick); Margaret Booth (White Plains), Nancy Cornelius (Frederick), Erlinda Edwards (Germantown), Jeanne Hall (Woodsboro), Shirley Markland (Rising Sun), Jan McGarry (Laurel), Karan Sorensen (Frederick).

Bronze—Maryland Queens
Captain, Sherry Donato (Gaithersburg); Ruth Shuette (Lanham), Sousan Altaie (Germantown), Amparo Del Carpio (Springfield), Dorothy Gemignani (Falls Church, Va.), Constance Lindsley (Arlington, Va.), Vicky Michel (Bethesda), Angelica Perez (Fairfax, Va.), Maria Saravia (Gaithersburg).

55-59
Gold—Classic Choice
Captain, Connie Fream (Frederick); Vicki Boyd (Frederick), Mae Ling Chen (Frederick), Linda Clay (Frederick), Joan Neel (Frederick), Susan Rossio (Frederick), Barbara Smith (Frederick), Betty St. Clair (Frederick).

60-64
Gold—Whatever It Takes
Captain, Diane Sills (Laurel); Joan Delpi (Millersville), Suzanne Fischer (Gainesville), Susan Habig (Laurel), Donna Hatchett (Winston-Salem, N.C.), Nijole Kaltreider (Ellicott City), Dianne Miller (Orange Park, Fla.), Susan Miller (Bethesda), Lynn Springer (Bethesda), Rita Winkel (Sterling, Va.).

Silver—Quick Chicks
Captain, Willa Jones (Reboboth, Del.); Cynthia Anderson (Rehoboth, Del.), Judy Duerr (Millsboro, Del.), Margaret Long (Millsboro, Del.), Grace Pesikey (Lewes, Del.), Joann Pessagno (Ocean City, Md.), Susan West (Bethany Beach, Del.)

65-69
Gold—First Staters
Captain, Marion Lisehora (Millsboro, Del.); Georgia Billger (Rehoboth Beach, Del.), Armande Bouvier (Millsboro, Del.), Doris Brown (Wyoming, Del.), Harriet Mair (Georgetown, Del.), Judy Stevenson (Georgetown, Del.).

Silver—Snap-Crackle-Pop
Captain, Marcia Buscher (Silver Spring); Barbara Cawood (Brookeville), Barbara Main (Frederick), Lillian Metzger (Silver Spring), Sadie Poinsett-White (Kensington), Betty Silva (Las Cruces, N.M.), Sue Smith (Port Republic, Md.).

Bronze—Lady Wonders
Captain, Judith Moran (Wilmington, Del.); Arlene Brown (Wilmington, Del.), Barbara Dunn (Wilmington, Del.), Virginia Jacobs (Wilmington, Del.), Theresa Kiwiatowski (Newark, Del.), Charlene Neil-Roe (Chester, Md.), Margaret Olivero (Wilmington, Del.), Dottie King (Atglen, Pa.).

®2008, Maryland Senior Olympics. All content, logos and rights are reserved