» Home
» Rules & Qualifying
» Events
» Entry Forms/Registration
» All-Time Results
» Records
» Our History
» Be a Volunteer!
» Donations & Sponsorships
» National Senior Games
» Commissioners
» Contact Us!

» Montgomery County Recreation Dept.
» Montgomery County Parks
» Conference and Visitors Bureau of Montgomery County
» Maryland Recreation
and Parks Association


NEWS!
Volleyball Results 2010
The 2010 medalists for the MSO volleyball event, held Sept. 26 at the Discovery Center at the Maryland Soccerplex in Germantown:

Men’s
50-54
Gold—Zilla
Captain, Charles Donato (Laytonsville); Gary Ayers (Bowie), Steven Berg (Canonsburg, Pa.), John Bilinski (Kennedy, N.Y.), Don Gregory (Washington, D.C.), Jon Hanners (Richmond, Va.), Richard Lee (Dayton), Thomas Loftus (Bethesda), Lee Miller (Columbia), Mark Price (Laytonsville), Eugene Yee (Columbia).

Silver—Frederick VBC 50
Captain, Steve Roat (Frederick); Phil Bowers (Frederick), Bob Carlin (Damascus), Pat Destafano (Gaithersburg), Doug Frailey (Frederick), Ken Freeman (Ranson), Don Murphy (Frederick), Ward Rogers (Frederick), Charlie Sherwood (Frederick), Allen Sullivan (Bakerton, W.Va.).

55-59
Gold—Long & Foster 55
Captain, Kip Lornell (Silver Spring); William Houck (Ellicott City), Philip Oshida (Fairfax, Va.), Richard Ricker (Darnestown), Robert Emmons (Silver Spring), William Bell (Alexandria, Va.), Joseph Vrzalik (Perry Hall), Nicolay Christyakov (North Bethesda), Donald West (Silver Spring), Richard Walsh (Silver Spring).

Silver—Frederick VBC 55
Captain, Cornelius Fay (Frederick); Raymond Brown (Frederick), Terry Demen (Gerrodstown), Leslie Johns (Stephenson), Patrick Larson (Westminster), Donald Owen (Harpers Ferry, W.Va.), Bob Paddison (Adamstown), Joseph Sedita (Frederick), John Seivers (Gaithersburg).

60-64
Gold—Long & Foster 60
Captain, Henry Dahlen (Ellicott City); Tom Kemp (Owings Mill), Alan Seto (Silver Spring), Paul Terpening (Odenton), Cary Lyon (Phoenix, Md.), Glenn King (Springfield, Va.), Joe Spellman (Ashton), Bruce Stanley (Hershey, Pa.).

65-69
Gold—Long & Foster 65
Captain, Ronald Bowles (Bowie); Lyle Berlin (Potomac), Christos Hadidiacos (Rockville), Martin Schnuit (Glen Burnie), Joseph Zilberbaum (Silver Spring), Wayne Minger (Crofton), Lu Korneluk (Rockville), Patrick Grunberg (Santiago, Chile), Paul Haas (Springfield, Va.).

Silver—Bauer Drive Seniors
Captain, Stanley Way (Rockville); Larry Tubman (Rockville), Harry Sweitzer (Olney), Charles Mills (Clearwater, Fla.), Donald McComb (Laytonsville), Karl Krichma (Silver Spring), Donald Juran (Rockville), William Flaherty (Columbia).

70-74
Gold—MAC 70
Captain, Dennis Moore (Upper Marlboro); Leo Buscher (Silver Spring), Jim Eurice (Pasadena), Bob Reilly (Crofton), Herbert Simon (Berlin), Jaan Sulg (Baltimore), Barry White (West Chester), Paul Zimmerman (Pasadena).

Silver—Mac Magic
Captain, Gerald Barkdoll (Placitas, N.M); Donald Lees (Silver Spring), Michael Maguire (Kingsville), Robert Quackenbush (Potomac), Lewis Robertson (Towson), James Condell (Rockville), Ronald Welke (Germantown), Leo Buscher (Silver Spring).

75-79
Gold—Stingers
Captain, Sinclair Gearing (Davidsonville); Rich Stillman (Glen Burnie); James Condell (Rockville), Donald Hyson (Baltimore), John Bauman (Colon), Tim Nutty (New Oxford, Pa.), Al Hunter (Gambrills).

Women’s
50-54
Gold—Great Expectations
Captain, Carmella Miller (Arlington, Va.); Linda Sholl (Arlington, Va.), Sam Meinecke (Virginia Beach, Va.), Janice Johnson (Virginia Beach, Va.), Janeen Wadzita (Virginia Beach, Va.), Pilar Otoya (Gainesville, Va.), Rosario Gomez-Garcia (Alexandria, Va.).

Silver—Steel City Chaos
Captain, Tami Barker (Pittsburgh); Nancy Graham (Wexford, Pa.), Cheryl Heron (Pittsburgh), Deborah Huffner (Pittsburgh), Karen Kaczmarek (Ambridge, Pa.), Jennifer Whitney (Pittsburgh), Patty Swartzlander (Sarver, Pa.), Janet Petrosky (Pittsburgh).

Bronze—Spike 4U
Captain, Ada Vera (Springfield, Va.); Janet Nevius (Sprinfield, Va.), Teresa Saravia (Bethesda), Carmen Decker (Gainesville, Va.), Maria Valdez (Fairfax, Va.), Elizabeth Taylor (Alexandria, Va.).

55-59
Gold—Almost Toast
Captain, Pat Fisher (Frederick); Linda Lange (Columbia), Shirley Markland (Rising Sun), Jan McGarry (Laurel), Sue Miller (Jacksonville, Ore.), Judy DeJong (Lanham), Sally Barkus (Greenbelt), Maggie Booth (White Plains), Erlinda Edwards (Germantown).

Silver—Butler Cubs 55
Captain, Connie Patton (Sarver, Pa.); Abby Corbin (Wexford, Pa.), Patricia Cressley (Rochester, Pa.), Teresa Dean (Pittsburgh), Suzanne Faller (Morgantown, Pa.), Karen Grenot (Mechanicsburg, Pa.), Teresa Muller (Glenshaw, Pa.), Donna Zukas (Apollo, Pa.).

Bronze—When & Where
Captain, Sharon Rife (Martinsburg, W.Va.); Patricia Moore (Hedgesville, W.Va.), Sharon Henshaw (Winchester, Va.), Deborah Hart (Keanneysville, W.Va.), Marti Glassford (Sheperdstown, W.Va.), Connie Fream (Thurmont), Roberta Cole (Falling Waters, W.Va.), Diane Brock (Bunker Hill, W.Va.).

60-64
Gold—Whatever It Takes
Captain, Diane Sills (Laurel); Joan Delpi (Millersville), Suzanne Fischer (Gainesville, Va.), Susan Habig (Laurel), Dianne Miller (Orange Park, Fla.), Sherry Donato (Gaithersburg), Lynn Springer (Bethesda), Kaye Moody (N. Myrtle Beach, S.C.), Melba Nickerson (Reston, Va.), Rita Winkel (Sterling, Va.).

Silver—Butler Cubs 60
Captain, Kathy Blair (Sarver, Pa.); Pearl Adams (Belle Vernon, Pa.), Gwen Bey (Pittsburgh), Joy Brewer (Zelienople, Pa.), Judy Butch (Chicora, Pa.), Marge Gardner (Baden, Pa.), Mary Jo Garner (Wexford, Pa.), Sarah Johns (Cabot, Pa.), Jan Kasnevich (New Castle, Pa.), Carol McCollough (Sarver, Pa.), Pat Windwich (Cranberry, Pa.)

65-69
Silver—Snap-Crackle-Pop
Captain, Marcia Buscher (Silver Spring); Barbara Cawood (Brookeville), Barbara Mains (Frederick), Lillian Metzger (Silver Spring), Sadie Poinsett-White (Kensington), Barbara Smith (Buckeystown).

Silver—Lady Wonders
Captain, Judith Moran (Wilmington, Del.); Arlene Brown (Wilmington, Del.), Theresa Kiwiatowski (Newark, Del.), Charlene Neil-Roe (Chester, Md.), Margaret Olivero (Wilmington, Del.), Dottie King (Atglen, Pa.).

70-74
Gold—First Staters
Captain, Marion Lisehora (Millsboro, Del.); Georgia Billger (Rehoboth Beach, Del.), Armande Bouvier (Millsboro, Del.), Doris Brown (Wyoming, Del.), Harriet Mair (Georgetown, Del.), Judy Stevenson (Georgetown, Del.).

®2008, Maryland Senior Olympics. All content, logos and rights are reserved