Licensed to QW Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/22/2011 02:13 PM
               Maryland Senior Olympics - 8/20/2011 to 8/21/2011               
                           Howard Community College                            
                                    Results                                    
 
W50 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Nazdin, Carolyn          W53 Bethesda, MD                      17.66  
 
W70 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hong, Gloria             W72 Rockville, MD                     22.94  
  2 Smith, Betty             W70 Rockville, MD                     24.55  
  3 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                     27.89  
 
W75 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dammons, Dalmutha        W78 Baltimore, MD                     25.15  
 
W55 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Suckling, Alison         W56 Aronold, MD                     1:12.42  
  2 Phillips, Hannah         W59 Alexandria, VA                  1:34.28  
 
W75 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graf, Tami               W75 Lusby, MD                       2:00.39  
 
W55 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Suckling, Alison         W56 Aronold, MD                     2:50.02  
  2 Phillips, Hannah         W59 Alexandria, VA                  3:35.80  
 
W75 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graf, Tami               W75 Lusby, MD                       4:26.95  
 
W55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Phillips, Hannah         W59 Alexandria, VA                  7:20.01  
 
W65 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berger, Nancy            W66 Hunt Valley, MD                 8:18.92  
 
W75 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Graf, Tami               W75 Lusby, MD                       8:39.42  
 
W70 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Green, Rose              W73 Upper Marlboro, MD                2.62m    8-07.25 
  2 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                     2.18m    7-02.00 
  3 Hong, Gloria             W72 Rockville, MD                     1.94m    6-04.50 
 
W70 Long Jump standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                     1.53m    5-00.25 
 
W70 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                     3.54m   11-07.50 
 
W60 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Whittier, Janis          W64 Ellicott City, MD                 5.06m   16-07.25 
 
W70 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                     5.56m   18-03.00 
 
W75 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Braswell, Claudette      W75 Upper Marlboro, MD                5.98m   19-07.50 
  2 Good, Sharon             W79 Silver Springs, MD                3.26m   10-08.50 
 
W85 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Clark, Veronica          W86 Baltimore, MD                     4.54m   14-10.75 
 
W55 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Simpson, Claudia         W58 Baltimore, MD                    14.44m      47-04 
 
W70 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                    16.39m      53-09 
 
W75 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Good, Sharon             W79 Silver Springs, MD               12.35m      40-06 
 
W70 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hong, Gloria             W72 Rockville, MD                    12.49m      41-00 
  2 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                    11.30m      37-01 
 
W75 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Callan, Nancy            W76 Unattached                       11.28m      37-00 
  1 Good, Sharon             W79 Silver Springs, MD                6.14m      20-02 
 
W70 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                     5.83m   19-01.50 
 
W75 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Good, Sharon             W79 Silver Springs, MD                5.09m   16-08.50 
 
M50 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Glowitz, Gary            M53 Delaware City, DE                 13.49   2 
  2 Johns Jr, William        M51 Baltimore, MD                     13.73   2 
 
M60 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vash, James              M60 Mechanicsburg, PA                 15.50  
  2 Guy, Joseph              M64 Leonardtown, MD                   16.96  
  3 Turner, James            M64 LaPlata, MD                       25.73  
 
M65 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, David             M68 Columbia, MD                      18.00  
 
M70 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paulen, Robert           M74 Silver Spring, MD                 15.46  
  2 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,               16.35  
  3 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     17.17  
 
M75 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beck, Donald             M75 St. Mary's City, MD               17.23  
  2 Thompson, Marshall       M78 Winosor Mill, MD                  20.35  
 
M80 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Stookey, James           M81 Dickerson, MD                     17.65   2 
  2 Ciaramello, Michael      M83 Poolsville, MD                    18.65   2 
 
M95 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wentz, Earl              M96 Accident, MD                      26.59   2 
 
M50 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Biagioni, R              M52 Unattached                        26.91  
  2 Johns Jr, William        M51 Baltimore, MD                     28.23  
 
M60 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vash, James              M60 Mechanicsburg, PA                 32.12  
  2 Schumacher, Fred         M64 Frederick, MD                     36.53  
  3 Wind, Jay                M61 Arlington, VA                     45.64  
 
M65 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     37.95  
  2 Brown, David             M68 Columbia, MD                      44.22  
 
M50 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johns Jr, William        M51 Baltimore, MD                   1:03.30  
  2 Glowitz, Gary            M53 Delaware City, DE               1:05.46  
 
M60 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ruozzi, Richard          M60 Singers Glen, VA                1:08.74  
  2 Vash, James              M60 Mechanicsburg, PA               1:12.85  
 
M70 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paulen, Robert           M74 Silver Spring, MD               1:19.97  
  2 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,             1:27.86  
  3 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                   1:30.97  
 
M75 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beck, Donald             M75 St. Mary's City, MD             1:37.27  
  2 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                  1:42.99  
  3 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                 1:49.92  
 
M50 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman, Dennis          M53 Gaithersburg, MD                2:37.74  
 
M60 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD               4:25.83  
 
M70 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                   3:49.78  
 
M75 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                  4:01.51  
  2 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                 4:21.91  
 
M50 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Poulos, Ted              M50 Unattached                      5:03.33  
 
M55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beatty, Dean             M59 Virginia Beach, VA              5:04.93  
  2 Smith, Douglas           M59 Germantown, MD                  8:59.32  
 
M60 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD               9:07.47  
 
M70 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                   7:55.99  
  2 Schwartz, Phillip        M70 Rockville, MD                   8:12.31  
 
M75 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                  8:23.95  
  2 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                 8:52.54  
 
M50 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Farmer, Mark             M51 Frederick, MD                     1.36m    4-05.50 
 
M55 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Toepke, Timothy          M55 Alexandria, VA                    1.41m    4-07.50 
  1 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD                  1.41m    4-07.50 
 
M65 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holt, Richard            M65 Wilmington, DE                    1.41m    4-07.50 
  2 Brown, David             M68 Columbia, MD                      1.16m    3-09.50 
 
M70 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kenney, James            M70 White Plains, MD                  1.21m    3-11.50 
  2 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     0.91m    2-11.75 
 -- Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,                  NH            
 
M80 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stookey, James           M81 Dickerson, MD                     1.06m    3-05.75 
  1 Condell, James           M80 Rockville, MD                     1.06m    3-05.75 
 
M50 Long Jump Standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lemon, Charles           M51 Beaver Falls, PA                  2.85m    9-04.25 
  2 Glowitz, Gary            M53 Delaware City, DE                 2.66m    8-08.75 
  3 Biagioni, R              M52 Unattached                        2.64m    8-08.00 
 
M50 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Glowitz, Gary            M53 Delaware City, DE              16-02.75      4.94m 
  2 Lemon, Charles           M51 Beaver Falls, PA               16-00.00      4.87m 
  3 Biagioni, R              M52 Unattached                     15-02.50      4.63m 
 
M55 Long Jump Standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                  2.45m    8-00.50 
 
M55 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Toepke, Timothy          M55 Alexandria, VA                 15-10.25      4.83m 
  2 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD               15-06.00      4.72m 
 
M60 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Austin Jr., Clarence     M64 Upper Marlboro, MD             13-03.50      4.05m 
 
M60 Long Jump Standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Austin Jr., Clarence     M64 Upper Marlboro, MD                2.36m    7-09.00 
  2 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                 2.12m    6-11.50 
 
M65 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wang, Chien              M69 Beltsville, MD                 11-05.00      3.47m 
 
M65 Long Jump Standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holton, James            M66 Thurmont, MD                      2.45m    8-00.50 
  2 Brown, David             M68 Columbia, MD                      2.33m    7-07.75 
  3 Wang, Chien              M69 Beltsville, MD                    2.23m    7-03.75 
 
M70 Long Jump standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     1.98m    6-06.00 
 
M70 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Paulen, Robert           M74 Silver Spring, MD                 4.12m   13-06.25 
  2 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     2.57m    8-05.25 
  3 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,               2.51m    8-03.00 
 
M75 Long Jump standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beck, Donald             M75 St. Mary's City, MD               2.16m    7-01.00 
  2 Thompson, Marshall       M78 Winosor Mill, MD                  1.99m    6-06.50 
  3 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                    1.76m    5-09.25 
  4 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                     1.61m    5-03.50 
 
M75 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Thompson, Marshall       M78 Winosor Mill, MD                  3.80m   12-05.75 
  2 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                   2.33m    7-07.75 
  3 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                     2.23m    7-03.75 
 
M80 Long Jump standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Condell, James           M80 Rockville, MD                     2.06m    6-09.25 
  2 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                     1.34m    4-04.75 
 
M80 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Condell, James           M80 Rockville, MD                     3.04m    9-11.75 
  2 Stookey, James           M81 Dickerson, MD                     3.03m    9-11.25 
  3 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                     1.79m    5-10.50 
 
M85 Long Jump standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Murphy, Edward           M87 Rockville, MD                     1.88m    6-02.00 
 
M85 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wilson, Charles          M87 Lancaster, PA                     3.28m   10-09.25 
  2 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                     0.67m    2-02.50 
 
M90 Long Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                   1.50m    4-11.25 
 
M90 Long Jump standing
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                   0.91m    3-00.00 
 
M50 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Battle, Marcus           M53 Silver Spring, MD                10.95m   35-11.25 
 
M55 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD                  9.53m   31-03.25 
  2 Toepke, Timothy          M55 Alexandria, VA                    9.36m   30-08.50 
  3 Smith, Douglas           M59 Germantown, MD                    5.31m   17-05.25 
 
M65 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wang, Chien              M69 Beltsville, MD                    7.38m   24-02.50 
 
M70 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Paulen, Robert           M74 Silver Spring, MD                 8.36m   27-05.25 
  2 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     5.68m   18-07.75 
  3 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,               5.50m   18-00.50 
 
M75 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Thompson, Marshall       M78 Winosor Mill, MD                  5.95m   19-06.25 
  2 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                   4.40m   14-05.25 
 
M80 Triple Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stookey, James           M81 Dickerson, MD                     6.53m   21-05.25 
  2 Condell, James           M80 Rockville, MD                     6.20m   20-04.25 
  3 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                     3.65m   11-11.75 
 
M50 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lemon, Charles           M51 Beaver Falls, PA                 12.71m   41-08.50 
  2 McIntyre, Gerry          M54 Odenton, MD                      11.49m   37-08.50 
  3 Robinson, Shawn          M50 Ellicott City, MD                11.31m   37-01.25 
 
M55 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Palleschi, Hartley       M55 West Chester, PA                 11.29m   37-00.50 
  2 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                  9.12m   29-11.25 
 
M60 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moss, Ken                M64 Leesburg, VA                     12.65m   41-06.00 
  2 Ochs, Philip             M60 Bethesda, MD                      9.01m   29-06.75 
  3 Schumacher, Fred         M64 Frederick, MD                     8.02m   26-03.75 
  4 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                 7.90m   25-11.00 
 
M65 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holton, James            M66 Thurmont, MD                     10.66m   34-11.75 
  2 Ankeney, Ted             M68 Bowie, MD                         9.23m   30-03.50 
 
M70 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hameroff, Sthephen       M71 Baltimore, MD                    10.59m   34-09.00 
  2 McCabe III, Oliver       M72 Ellicott City, MD                 8.79m   28-10.25 
  3 Meltz, Arnold            M70 Potomac, MD                       8.51m   27-11.00 
  4 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     7.53m   24-08.50 
 
M75 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jones, Ward              M79 Edgewater, MD                     8.57m   28-01.50 
  2 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                     8.37m   27-05.50 
  3 Comet, Lawrence          M78 Radio City, MA                    6.01m   19-08.75 
 
M80 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Condell, James           M80 Rockville, MD                     9.23m   30-03.50 
  2 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                     6.70m   21-11.75 
  3 Grier, Reginald          M83 Forestville, MD                   4.40m   14-05.25 
 
M85 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                     4.07m   13-04.25 
 
M90 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                   5.18m   17-00.00 
 
M50 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Robinson, Shawn          M50 Ellicott City, MD                38.85m     127-05 
  2 Biagioni, R              M52 Unattached                       38.37m     125-11 
 
M55 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                 31.20m     102-04 
  2 Palleschi, Hartley       M55 West Chester, PA                 30.85m     101-02 
  3 English, Glenn           M56 Forest Hill, MD                  29.45m      96-07 
 
M60 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moss, Ken                M64 Leesburg, VA                     44.96m     147-06 
  2 Vasura, Robert           M64 Herndon, VA                      25.93m      85-01 
  3 Ochs, Philip             M60 Bethesda, MD                     24.97m      81-11 
  4 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                24.17m      79-03 
 
M65 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holton, James            M66 Thurmont, MD                     28.34m      93-00 
  2 Reisberg, Wayne          M68 Marriottsville, MD               26.77m      87-10 
 
M70 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hameroff, Sthephen       M71 Baltimore, MD                    27.56m      90-05 
  2 McCabe III, Oliver       M72 Ellicott City, MD                25.83m      84-09 
  3 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,              22.32m      73-03 
  4 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                    21.70m      71-02 
 
M75 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Jones, Ward              M79 Edgewater, MD                    25.61m      84-00 
  2 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                   20.26m      66-06 
  3 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                    19.86m      65-02 
 -- Comet, Lawrence          M78 Radio City, MA                       ND            
 
M80 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Condell, James           M80 Rockville, MD                    20.16m      66-02 
  2 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                    19.87m      65-02 
  3 Grier, Reginald          M83 Forestville, MD                   8.25m      27-01 
 
M85 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Murphy, Edward           M87 Rockville, MD                    16.06m      52-08 
  2 Atkinson, Lawrence       M85 Monkton, MD                       5.73m      18-09 
 
M90 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                  12.62m      41-05 
 
M50 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Robinson, Shawn          M50 Ellicott City, MD                39.16m     128-06 
 
M55 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Palleschi, Hartley       M55 West Chester, PA                 34.40m     112-10 
  2 Sutton, Gary             M57 Richmond, VA                     34.22m     112-03 
  3 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                 33.57m     110-02 
  4 Toepke, Timothy          M55 Alexandria, VA                   22.63m      74-03 
  5 English, Glenn           M56 Forest Hill, MD                  20.36m      66-09 
 
M60 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moss, Ken                M64 Leesburg, VA                     50.14m     164-06 
 
M65 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pearce, James            M66 Columbia, MD                     33.67m     110-05 
  2 Bookin-Weiner, Jerry     M65 Columbia, MD                     30.05m      98-07 
  3 Reisberg, Wayne          M68 Marriottsville, MD               18.34m      60-02 
 
M70 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kuegler, Adolph          M74 Parkton, MD                      28.76m      94-04 
  2 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                    22.97m      75-04 
  3 Rosman, Martin           M71 Towson, MA                       15.59m      51-02 
  4 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,              14.01m      45-11 
 
M75 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                    20.32m      66-08 
 
M80 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                    23.54m      77-03 
 
M85 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                     9.21m      30-02 
 
M90 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                  12.51m      41-00 
 
M50 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lemon, Charles           M51 Beaver Falls, PA                 41.84m     137-03 
  2 Biagioni, R              M52 Unattached                       41.27m     135-05 
 
M55 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Palleschi, Hartley       M55 West Chester, PA                 39.53m     129-08 
  2 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                 33.87m     111-01 
  3 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD                 33.36m     109-05 
  4 Sutton, Gary             M57 Richmond, VA                     31.57m     103-07 
 
M60 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Richardson, Dick         M63 Lemoyne, PA                      45.54m     149-05 
  2 Schumacher, Fred         M64 Frederick, MD                    23.86m      78-03 
  3 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                19.15m      62-10 
 
M65 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holton, James            M66 Thurmont, MD                     36.13m     118-06 
  2 Ankeney, Ted             M68 Bowie, MD                        29.42m      96-06 
 
M70 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kenney, James            M70 White Plains, MD                 41.42m     135-11 
  2 Meltz, Arnold            M70 Potomac, MD                      27.30m      89-07 
  3 Kuegler, Adolph          M74 Parkton, MD                      18.49m      60-08 
  4 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,              17.98m      59-00 
  5 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                    15.19m      49-10 
  6 Rosman, Martin           M71 Towson, MA                       13.69m      44-11 
 
M75 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                    26.11m      85-08 
  2 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                   25.15m      82-06 
 
M80 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Eikenberg, Bob           M80 New Freedom, PA                  14.79m      48-06 
  2 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                    13.14m      43-01 
  3 Grier, Reginald          M83 Forestville, MD                   6.61m      21-08 
 
M85 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Murphy, Edward           M87 Rockville, MD                    20.95m      68-09 
  2 Hill, Jack               M85 Rockville, MD                    13.52m      44-04 
  3 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                     8.12m      26-08 
 -- Atkinson, Lawrence       M85 Monkton, MD                          ND            
 
M90 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                  13.32m      43-08 
 
M55 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Sutton, Gary             M57 Richmond, VA                     12.70m   41-08.00 
  2 Palleschi, Hartley       M55 West Chester, PA                 11.60m   38-00.75 
  3 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                 11.49m   37-08.50 
  4 English, Glenn           M56 Forest Hill, MD                   9.56m   31-04.50 
 
M60 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Moss, Ken                M64 Leesburg, VA                     18.33m   60-01.75 
 
M65 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pearce, James            M66 Columbia, MD                     12.40m   40-08.25 
  2 Bookin-Weiner, Jerry     M65 Columbia, MD                     11.40m   37-05.00 
  3 Reisberg, Wayne          M68 Marriottsville, MD                8.44m   27-08.25 
 
M70 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kuegler, Adolph          M74 Parkton, MD                      12.11m   39-08.75 
  2 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                     7.35m   24-01.50 
  3 Rosman, Martin           M71 Towson, MA                        6.60m   21-08.00 
 
M75 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                     9.72m   31-10.75 
 
M80 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                     9.96m   32-08.25 
  2 Eikenberg, Bob           M80 New Freedom, PA                   7.57m   24-10.00 
 
M85 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                     5.00m   16-05.00 
 
M90 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Volrath, Vincent         M90 Glen Burnie, MD                   8.14m   26-08.50 
 
M70 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Paulen, Robert           M74 Silver Spring, MD                 34.89   2 
  2 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,               35.91   2 
 
M75 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blinchikoff, Herman      M77 Pikesville, MD                    44.98  
  2 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                   45.35  
 
W75 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dammons, Dalmutha        W78 Baltimore, MD                   1:04.57  
 
M50 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Biagioni, R              M52 Unattached                       40.78m  133-09.75 
 
M50 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Biagioni, R              M52 Unattached                       52.09m  170-11.00 
 
W55 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Phillips, Hannah         W59 Alexandria, VA                   16.22m   53-02.75 
 
M55 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD                 55.45m  181-11.25 
  2 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                 48.92m  160-06.25 
 
M55 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD                 36.29m  119-01.00 
  2 Renner, Wayne            M59 West Chester, OH                 35.70m  117-01.75 
 
M55 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Mathis, Keith            M59 Reisterstown, MD                 46.68m  153-02.00 
 
W55 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Phillips, Hannah         W59 Alexandria, VA                   22.42m   73-07.00 
 
W60 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Whittier, Janis          W64 Ellicott City, MD                10.73m   35-02.75 
 
W60 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Whittier, Janis          W64 Ellicott City, MD                13.57m   44-06.50 
 
M60 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                27.87m   91-05.50 
 
M60 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schumacher, Fred         M64 Frederick, MD                    30.82m  101-01.75 
  2 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                23.53m   77-02.75 
 
M60 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schumacher, Fred         M64 Frederick, MD                    43.57m  142-11.50 
  2 Myslinski, Norbert       M64 Ellicott City, MD                32.34m  106-01.50 
 
W60 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Whittier, Janis          W64 Ellicott City, MD                18.13m   59-06.00 
 
M65 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wang, Chien              M69 Beltsville, MD                   20.73m   68-00.50 
 
M65 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holton, James            M66 Thurmont, MD                     38.08m  124-11.50 
  2 Ankeney, Ted             M68 Bowie, MD                        26.69m   87-07.00 
  3 Reisberg, Wayne          M68 Marriottsville, MD               26.24m   86-01.25 
  4 Wang, Chien              M69 Beltsville, MD                   17.52m   57-06.00 
 
M65 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Holton, James            M66 Thurmont, MD                     51.53m  169-01.00 
  2 Reisberg, Wayne          M68 Marriottsville, MD               34.29m  112-06.25 
  3 Ankeney, Ted             M68 Bowie, MD                        33.40m  109-07.25 
  4 Wang, Chien              M69 Beltsville, MD                   32.25m  105-10.00 
 
W70 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                    17.00m   55-09.50 
 
M70 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kenney, James            M70 White Plains, MD                 41.91m  137-06.25 
  2 Meltz, Arnold            M70 Potomac, MD                      29.52m   96-10.50 
  3 Rhoad Jr, William        M70 Montgomery Village,              28.80m   94-06.25 
  4 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                    27.55m   90-05.00 
  5 McCabe III, Oliver       M72 Ellicott City, MD                19.30m   63-04.00 
 
W70 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                    21.76m   71-05.00 
 
M70 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kenney, James            M70 White Plains, MD                 61.29m  201-01.25 
  2 Meltz, Arnold            M70 Potomac, MD                      34.51m  113-03.00 
  3 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                    33.96m  111-05.25 
  4 McCabe III, Oliver       M72 Ellicott City, MD                23.96m   78-07.50 
 
M70 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                    22.30m   73-02.25 
 
W70 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                    16.86m   55-04.00 
 
W75 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Callan, Nancy            W76 Unattached                       19.60m   64-04.00 
  2 Braswell, Claudette      W75 Upper Marlboro, MD               15.80m   51-10.25 
 
M75 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                    26.31m   86-04.00 
  2 Comet, Lawrence          M78 Radio City, MA                   17.00m   55-09.50 
 
W75 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Callan, Nancy            W76 Unattached                       19.98m   65-07.00 
  2 Braswell, Claudette      W75 Upper Marlboro, MD               14.46m   47-05.50 
 
M75 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Comet, Lawrence          M78 Radio City, MA                   25.66m   84-02.50 
 
M75 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beaton, Robert           M75 Annapolis, MD                    41.51m  136-02.50 
  2 Comet, Lawrence          M78 Radio City, MA                   25.85m   84-10.00 
 
W75 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Callan, Nancy            W76 Unattached                       26.63m   87-04.75 
  2 Braswell, Claudette      W75 Upper Marlboro, MD               20.41m   66-11.75 
 
W80 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beavers, Clara           W80 Unattached                        6.37m   20-11.00 
 
M80 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dempster, Darrell        M82 Annapolis, MD                    19.99m   65-07.25 
 
W80 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beavers, Clara           W80 Unattached                       11.98m   39-04.00 
 
W80 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Beavers, Clara           W80 Unattached                       15.96m   52-04.50 
 
M85 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Murphy, Edward           M87 Rockville, MD                    22.17m   72-09.00 
  2 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                    11.60m   38-01.00 
 
M85 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Murphy, Edward           M87 Rockville, MD                    29.27m   96-00.75 
  2 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                    13.87m   45-06.25 
 
M85 Other Fresbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Murphy, Edward           M87 Rockville, MD                    23.30m   76-05.50 
  2 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                    14.57m   47-10.00 
 
M60 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morrison, John           M63 Essex, MD                       9:18.86  
  2 Gersh, John              M64 Columbia, MD                    9:43.57  
  3 Augustine, Thomas        M61 Woodbridge, VA                 10:59.02  
 
M70 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                  11:26.02  
 
M75 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Comet, Melvin            M79 Catonsville, MD                11:33.51  
  2 Gerson, Donald           M77 Silver Springs, MD             14:41.37  
 
W75 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stookey, Mary Alice      W78 Dickerson, MD                  13:15.64  
 
M80 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grier, Reginald          M83 Forestville, MD                15:07.14  
 
M85 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                  20:57.34  
  2 Atkinson, Lawrence       M85 Monkton, MD                    30:12.00  
 
W60 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whittier, Janis          W64 Ellicott City, MD              14:33.73  
 
M65 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Reisberg, Wayne          M68 Marriottsville, MD             13:28.10  
 
M70 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paulen, Robert           M74 Silver Spring, MD              10:27.16  
  2 Levasseur, Hy            M73 Edgewater, MD                  12:12.72  
 
W70 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scheminant, Lois         W71 Annapolis, MD                  15:46.97  
 
M75 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grant, Dale              M78 Bowie, MD                      13:16.19  
  2 Comet, Lawrence          M78 Radio City, MA                 13:28.85  
 
W75 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Braswell, Claudette      W75 Upper Marlboro, MD             13:44.85  
 
M80 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grier, Reginald          M83 Forestville, MD                15:46.98  
 
M85 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bernat, Harry            M87 Oxen Hill, MD                  20:32.22