Licensed to QW Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/21/2014 11:03 PM
               Maryland Senior Olympics - 8/16/2014 to 8/17/2014               
                            John Hopkins University                            
                                    Results                                    
 
Event 595  M50 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  1   142 McGee, Don         M54 Clinton, MD                        6.86  -1.0  5 
  2    64 Brague, James      M51 Montoursville, PA                  7.24  -1.0  5 
  3   120 Johns, William     M54 Baltimore, MD                      7.26  -1.0  5 
  4   161 Owens, Keith       M51 Baltimore, MD                      7.36  -1.0  5 
  5   135 Kretschmer, John   M50 Bel Air, MD                        8.38  -1.0  5 
 
Event 595  M55 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1   105 Graham, Phil       M59 Willow Street, PA                  7.09  -0.1  4 
  2    59 Biros, Robert      M56 Newark, DE                         7.75  -0.1  4 
  3   100 Fan, Clayton       M59 Rockville, MD                      7.77  -0.1  4 
  4   196 Tilford, Tony      M59 Pottstown, PA                      8.22  -0.1  4 
  5   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                       8.58  -0.2  3 
 
Event 595  M60 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1   165 Peyton, Oscar      M62 Accokeek, MD                       6.77  -0.1  4 
  2    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                          8.08  -0.1  4 
  3   176 Ruozzi, Richard    M63 Singers Glen, VA                   8.67  -0.1  4 
 
Event 595  M65 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1   108 Guinn, Mike        M69 Harrisonburg, VA                   8.36  -0.2  3 
  2   208 Clarke, Ronald     M67 Hyattsville, MD                   10.35  -0.2  3 
 --   141 McCall, James      M67 Halethorpe, MD                      DNF  -1.0  5 
 
Event 595  M70 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1   121 Johnson, Tom       M73 Dayton, OH                         7.89  -0.8  2 
  2   181 Schmehl, Glenn     M71 Orefield, PA                       7.90  -0.8  2 
  3   188 Sherman, Richard   M74 Silver Springs, MD                 8.46  -0.8  2 
  4   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                       9.03  -0.8  2 
  5   137 Louden, David      M70 Pikes Ville, MD                   15.60  -0.8  2 
 
Event 595  M75 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                    8.86  -2.0 
  2    85 Daly, Burr         M75 Naples, FL                         8.95  -2.0 
  3    86 Daschbach, Richard M78 Washington, DC                    11.94  -2.0 
 
Event 595  M80 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  21.05  -2.0 
 
Event 595  M85 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                     21.38  -2.0 
 
Event 596  W50 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    16 Gibson, Koura      W50 Washington, DC                     8.24  -1.1  2 
  2    18 Glowitz Campbell,  W52 Exton, PA                          8.46  -1.1  2 
  3    44 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M                8.58  -1.1  2 
  4    36 Sappington, Angela W51 Frederick, MD                      8.87  -1.1  2 
  5    10 Evans, Wanda       W50 Washington, DC                     9.38  -1.1  2 
 
Event 596  W55 50 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    41 Trice, Raina       W55 Silver Spring, MD                  9.72  -1.1  2 
 
Event 596  W60 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                      8.73  -0.4 
  2    13 Forkin, Gwen       W60 Centreville, VA                    8.99  -0.4 
 
Event 596  W65 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    20 Grays, Rita        W66 Oxon Hill, MD                     10.42  -0.4 
 
Event 596  W75 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                     11.79  -0.4 
 
Event 596  W80 50 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     11.48  -0.4 
 
Event 2  M50 100 Meter Dash 50-54
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   114 Hooker, Laurence   M52 Upper Marlboro, MD     11.85      11.85  -0.9 
  2   142 McGee, Don         M54 Clinton, MD            12.33      12.33  -0.9 
  3   120 Johns, William     M54 Baltimore, MD          13.32      13.32  -0.9 
  4    95 Ejzak, Richard     M51 Bulter, PA             13.36      13.36  -0.9 
  5   161 Owens, Keith       M51 Baltimore, MD          13.72      13.72  -0.9 
  6   199 Walker, Steve      M50 Newark, DE             14.07      14.07  -0.9 
  7   135 Kretschmer, John   M50 Bel Air, MD            16.64      16.64  -0.9 
 
Event 4  M55 100 Meter Dash 55-59
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   113 Hodge Sr, Neville  M59 Edgewood, MD                      13.49  -1.3 
  2   105 Graham, Phil       M59 Willow Street, PA                 13.73  -1.3 
  3    59 Biros, Robert      M56 Newark, DE                        14.62  -1.3 
  4   104 Graham, John       M57 Potomac, MD                       14.69  -1.3 
  5   100 Fan, Clayton       M59 Rockville, MD                     14.83  -1.3 
  6   117 Ingram, Robert     M55 Germantown, MD                    16.24  -1.3 
  7   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      16.38  -1.3 
 
Event 6  M60 100 Meter Dash 60-64
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   165 Peyton, Oscar      M62 Accokeek, MD                      12.31  -2.2 
  2    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                         15.06  -2.2 
  3   176 Ruozzi, Richard    M63 Singers Glen, VA                  16.36  -2.2 
 
Event 8  M65 100 Meter Dash 65-69
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   108 Guinn, Mike        M69 Harrisonburg, VA       15.95      15.95  -0.7 
  2   141 McCall, James      M67 Halethorpe, MD         17.87      17.87  -0.7 
  3   136 Lang, Robert       M65 Kensington, MD         18.60      18.60  -0.7 
 
Event 10  M70 100 Meter Dash 70-74
========================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1   203 Williams, Alby     M74 Bethesda, MD           14.18      14.18  -0.2  1 
  2   121 Johnson, Tom       M73 Dayton, OH             14.36      14.36  -0.2  1 
  3   133 Koontz, Robert     M70 Washington, DC         14.45      14.45  +0.0  2 
  4   181 Schmehl, Glenn     M71 Orefield, PA           14.95      14.95  +0.0  2 
  5   188 Sherman, Richard   M74 Silver Springs, MD     15.74      15.74  -0.2  1 
  6    76 Collick, Lee       M70 Peachtree City, GA     18.64      18.64  +0.0  2 
  7   197 Tupper, Lawrence   M72 Baltimore, MD          18.79      18.79  -0.2  1 
  8   183 Schwartz, Phillip  M73 Rockville, MD          24.87      24.87  -0.2  1 
  9   137 Louden, David      M70 Pikes Ville, MD        26.97      26.97  +0.0  2 
 
Event 12  M75 100 Meter Dash 75-79
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    74 Colbert, Lawrence  M77 Bowie, MD                         15.38  -0.9 
  2   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                   16.67  -0.9 
  3    85 Daly, Burr         M75 Naples, FL                        16.99  -0.9 
  4    86 Daschbach, Richard M78 Washington, DC                    21.58  -0.9 
 
Event 579  M80 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  19.49  -1.0 
  2   143 McGillicuddy, Paul M84 Baltimore, MD                     20.61  -1.0 
 
Event 579  M90 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   204 Wilson, Charles    M90 Lancaster, PA                     21.43  -1.0 
 
Event 539  W50 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    39 Shepherd, Renee    W50 Merchantville, NJ                 12.68  -0.3  3 
  2    35 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA                    14.61  -0.3  3 
  3    31 Matthews, Margueri W52 Upper Marlboro, MD                15.65  -0.3  3 
  4    18 Glowitz Campbell,  W52 Exton, PA                         15.97  -0.3  3 
  5    44 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M               16.46  -0.3  3 
  6    30 Marsico, Karen     W51 North East, MD                    17.20  -0.3  3 
  7    10 Evans, Wanda       W50 Washington, DC                    18.16  -0.3  3 
  8    16 Gibson, Koura      W50 Washington, DC                    23.73  -0.3  3 
 
Event 539  W55 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                        20.01  -1.8  2 
 
Event 539  W60 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                     17.15  -1.8  2 
  2    13 Forkin, Gwen       W60 Centreville, VA                   17.90  -1.8  2 
  3     9 Eason, Titina      W64 Landover, MD                      19.08  -1.8  2 
 
Event 539  W65 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    20.51  -2.3 
  2    20 Grays, Rita        W66 Oxon Hill, MD                     21.16  -2.3 
 
Event 539  W75 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    21 Green, Rose        W76 Upper Marlboro, MD                18.67  -2.3 
  2    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                     25.13  -2.3 
 
Event 539  W80 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     24.66  -2.3 
 
Event 26  M50 200 Meter Dash 50-54
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1   114 Hooker, Laurence   M52 Upper Marlboro, MD                24.64   NWI  2 
  2   142 McGee, Don         M54 Clinton, MD                       25.20   NWI  2 
  3   109 Harrison, Adrian   M53 Germantown, MD                    25.89   NWI  2 
  4   120 Johns, William     M54 Baltimore, MD                     28.84   NWI  2 
 
Event 28  M55 200 Meter Dash 55-59
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   194 Thomas, Frederick  M55 Arlington, VA                     29.39   NWI 
  2    50 Ballinger, Steve   M58 New York, NY                      31.49   NWI 
  3   100 Fan, Clayton       M59 Rockville, MD                     32.61   NWI 
  4   117 Ingram, Robert     M55 Germantown, MD                    34.31   NWI 
  5   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      35.24   NWI 
 
Event 30  M60 200 Meter Dash 60-64
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   165 Peyton, Oscar      M62 Accokeek, MD                      26.35   NWI 
  2    46 Allen, Glen        M63 Baltimore, MD                     29.58   NWI 
 
Event 32  M65 200 Meter Dash 65-69
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   111 Henderson, Thomas  M67 Baltimore, MD                     32.98   NWI 
  2   136 Lang, Robert       M65 Kensington, MD                    37.77   NWI 
  3   182 Schumacher, Fred   M67 Frederick, MD                     40.88   NWI 
  4    90 Doherty, Paul      M69 Chesapeake Beach, M               42.48   NWI 
 
Event 34  M70 200 Meter Dash 70-74
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   203 Williams, Alby     M74 Bethesda, MD                      29.46   NWI 
  2   133 Koontz, Robert     M70 Washington, DC                    29.57   NWI 
  3   121 Johnson, Tom       M73 Dayton, OH                        29.88   NWI 
  4   181 Schmehl, Glenn     M71 Orefield, PA                      32.79   NWI 
  5   189 Simmons, Edwin     M72 Baltimore, MD                     37.10   NWI 
  6   137 Louden, David      M70 Pikes Ville, MD                   48.12   NWI 
 
Event 36  M75 200 Meter Dash 75-79
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    74 Colbert, Lawrence  M77 Bowie, MD                         33.06   NWI 
  2   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                   36.50   NWI 
  3   201 Ward, Albert       M75 Washington, DC                    49.55   NWI 
 
Event 38  M80 200 Meter Dash 80-84
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  48.17   NWI 
 
Event 541  W50 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    39 Shepherd, Renee    W50 Merchantville, NJ                 26.57   NWI  2 
  2    35 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA                    30.56   NWI  2 
  3    31 Matthews, Margueri W52 Upper Marlboro, MD                33.62   NWI  2 
  4    30 Marsico, Karen     W51 North East, MD                    35.98   NWI  2 
 
Event 541  W55 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1    15 Garnett, Donna     W59 Washington, DC                    41.78   NWI  2 
 
Event 541  W60 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                     40.13   NWI 
  2     9 Eason, Titina      W64 Landover, MD                      41.74   NWI 
 
Event 541  W65 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    44.65   NWI 
  2     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                 1:05.18   NWI 
 
Event 541  W75 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    43 Weyers, Joan       W76 Lutherville, MD                   53.82   NWI 
 
Event 541  W80 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     54.47   NWI 
 
Event 50  M50 400 Meter Dash 50-54
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   109 Harrison, Adrian   M53 Germantown, MD                    57.92  
  2    83 Corson, Dominic    M53 Bel Air, MD                     1:04.31  
  3    55 Becker, Bruce      M53 Chevy Chase, MD                 1:06.20  
  4   135 Kretschmer, John   M50 Bel Air, MD                     1:08.15  
  5   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                     1:11.76  
 --   205 Winkert, Tom       M50 Potomac, MD                         DNF  
 --   120 Johns, William     M54 Baltimore, MD                       DNF  
 
Event 52  M55 400 Meter Dash 55-59
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   118 James, Ben         M58 Honeoye Falls, NY                 56.66  
  2   148 Molyneaux, Jerry   M56 Windsor Mill, MD                1:00.39  
  3   103 Glowitz, Gary      M56 Delaware City, DE               1:02.73  
  4   194 Thomas, Frederick  M55 Arlington, VA                   1:03.51  
  5    50 Ballinger, Steve   M58 New York, NY                    1:11.31  
  6   104 Graham, John       M57 Potomac, MD                     1:14.26  
  7   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                    1:16.41  
  8   117 Ingram, Robert     M55 Germantown, MD                  1:22.02  
 
Event 54  M60 400 Meter Dash 60-64
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    46 Allen, Glen        M63 Baltimore, MD                   1:04.73  
  2   176 Ruozzi, Richard    M63 Singers Glen, VA                1:12.45  
  3   119 James, Leon        M61 Brooklyn, NY                    1:15.02  
  4    88 Delvin, Daniel     M60 Silver Spring, MD               1:20.46  
 
Event 56  M65 400 Meter Dash 65-69
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   111 Henderson, Thomas  M67 Baltimore, MD                   1:17.95  
  2   136 Lang, Robert       M65 Kensington, MD                  1:24.17  
  3    90 Doherty, Paul      M69 Chesapeake Beach, M             1:31.88  
  4   182 Schumacher, Fred   M67 Frederick, MD                   1:35.60  
  5   154 Myslinski, Norbert M67 Ellicott City, MD               1:49.74  
 
Event 58  M70 400 Meter Dash 70-74
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   121 Johnson, Tom       M73 Dayton, OH                      1:14.63  
  2   189 Simmons, Edwin     M72 Baltimore, MD                   1:20.56  
  3    73 Cockey, Randolph   M72 Baltimore, MD                   1:21.67  
  4    76 Collick, Lee       M70 Peachtree City, GA              1:44.43  
  5   137 Louden, David      M70 Pikes Ville, MD                 2:48.43  
 
Event 584  M75 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                 1:24.13  
  2   132 Kohler, Donald     M78 New Market, MD                  1:25.04  
  3    82 Copeland, Terry    M77 Frederick, MD                   2:34.95  
 
Event 584  M90 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Boyle, Charles     M91 Annapolis, MD                   3:13.79  
 
Event 543  W50 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1    39 Shepherd, Renee    W50 Merchantville, NJ               1:01.89   2 
  2    28 Lussi, Jeannette   W51 Lutherville, MD                 1:17.35   2 
  3    30 Marsico, Karen     W51 North East, MD                  1:20.54   2 
  4    31 Matthews, Margueri W52 Upper Marlboro, MD              1:21.13   2 
 
Event 543  W60 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                   1:34.28   2 
 
Event 543  W65 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                  1:56.01  
  1     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                 2:16.56  
 
Event 543  W75 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    21 Green, Rose        W76 Upper Marlboro, MD              1:33.14  
  2    43 Weyers, Joan       W76 Lutherville, MD                 2:22.44  
 
Event 543  W80 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     1 Aasen, Yvonne      W83 Westminster, MD                 2:24.48  
 
Event 585  M50 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   157 Northrup, Chris    M51 Winchester, VA                  2:17.64  
  2    83 Corson, Dominic    M53 Bel Air, MD                     2:55.84  
  3   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                     3:37.72  
  4   205 Winkert, Tom       M50 Potomac, MD                     4:02.92  
 
Event 585  M55 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                    2:49.11  
 
Event 585  M60 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    67 Burno, Joseph      M61 Mitchellville, MD               2:37.98  
  2    46 Allen, Glen        M63 Baltimore, MD                   2:43.05  
 
Event 586  M65 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   179 Schaeffer, Steven  M65 Mt Airy, MD                     3:27.32  
  2    90 Doherty, Paul      M69 Chesapeake Beach, M             3:47.23  
  3   136 Lang, Robert       M65 Kensington, MD                  3:50.77  
  4    92 Donovan JR, Charle M69 Milford, DE                     4:28.17  
  5   154 Myslinski, Norbert M67 Ellicott City, MD               4:40.22  
 
Event 586  M70 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    73 Cockey, Randolph   M72 Baltimore, MD                   3:31.75  
  2   137 Louden, David      M70 Pikes Ville, MD                 6:56.92  
 
Event 586  M75 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   201 Ward, Albert       M75 Washington, DC                  4:19.50  
 
Event 586  M80 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   206 Yannakakis, George M83 Sparks Glencoe, MD              3:53.24  
 
Event 545  W50 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    28 Lussi, Jeannette   W51 Lutherville, MD                 2:54.30  
  2    30 Marsico, Karen     W51 North East, MD                  2:57.28  
 
Event 545  W55 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    15 Garnett, Donna     W59 Washington, DC                  3:49.81  
 
Event 545  W65 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                 4:36.81  
  2    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                  5:15.67  
 
Event 545  W80 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     1 Aasen, Yvonne      W83 Westminster, MD                 5:27.09  
 
Event 548  M50 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   167 Poulos, Ted        M53 McLean, VA                      5:02.58  
  2    55 Becker, Bruce      M53 Chevy Chase, MD                 5:20.02  
  3   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                     6:31.84  
  4   205 Winkert, Tom       M50 Potomac, MD                     8:10.48  
 
Event 548  M55 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    71 Cawley, Thomas     M55 Hazlet, NJ                      4:25.06  
  2   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                    5:39.81  
 
Event 548  M60 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    67 Burno, Joseph      M61 Mitchellville, MD               5:22.16  
  2    88 Delvin, Daniel     M60 Silver Spring, MD               5:43.76  
  3   177 Rust, Roland       M62 Bethesda, MD                    6:26.71  
  3    61 Blank, Peter       M60 Annadale, VA                    7:18.31  
 
Event 548  M65 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1    90 Doherty, Paul      M69 Chesapeake Beach, M             7:17.66   2 
  2   179 Schaeffer, Steven  M65 Mt Airy, MD                     7:23.24   2 
  3   154 Myslinski, Norbert M67 Ellicott City, MD               9:52.78   2 
 
Event 548  M70 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1   207 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                   7:15.16   2 
  2   183 Schwartz, Phillip  M73 Rockville, MD                   9:08.32   2 
  3   137 Louden, David      M70 Pikes Ville, MD                13:36.49   2 
 
Event 548  M75 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1    96 Elliott, John      M76 Columbia, MD                    6:30.20   2 
  2   132 Kohler, Donald     M78 New Market, MD                  7:50.99   2 
 
Event 548  M90 1500 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1       Boyle, Charles     M91 Annapolis, MD                  13:37.28   2 
 
Event 547  W50 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    28 Lussi, Jeannette   W51 Lutherville, MD                 5:50.29  
  2    30 Marsico, Karen     W51 North East, MD                  5:54.32  
 
Event 547  W65 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                 10:57.76  
  1     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                10:58.03  
 
Event 547  W80 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     1 Aasen, Yvonne      W83 Westminster, MD                10:37.23  
 
Event 144  W75 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     8 Dicker, Lois       W75 Silver Spring, MD              10:27.18  
  1    26 Lee, Youngja       W78 Annapolis, MD                  12:32.13  
 
Event 144  M60 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    61 Blank, Peter       M60 Annadale, VA                    8:54.22  
  1    48 Augustine, Thomas  M64 Woodbridge, VA                  9:52.44  
 --   198 Vash, James        M63 Mechanicsburg, PA                    DQ  
 
Event 144  M65 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   150 Morrison, John     M66 Essex, MD                       9:20.36  
  2    81 Cook, Gary         M66 Lovettsville, VA               10:19.22  
  3   130 Klebanow, Kenneth  M65 Columbia, MD                   10:34.30  
  4    72 Cochran, John      M69 Annapolis, MD                  11:25.20  
 
Event 144  M70 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 --   191 Stouffer, Marvin   M72 Lancaster, PA                       DNF  
 --   160 Ord, Keith         M72 Potomac, MD                          DQ  
 
Event 144  M75 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    80 Contract, Sheldon  M75 N Bethesda, MD                 10:32.27  
  2    82 Copeland, Terry    M77 Frederick, MD                  13:25.02  
 
Event 144  M80 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   102 Gerson, Donald     M80 Silver Springs, MD             14:15.28  
 
Event 144  M90 1500 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Boyle, Charles     M91 Annapolis, MD                  13:55.14  
 
Event 170  W60 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    22 Hanncook, Elizabet W62 Falls Church, VA               13:55.65  
 
Event 170  W70 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                  17:51.33  
 
Event 170  W75 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD             14:53.96  
 
Event 170  M80 1600 Meter Race Walk 1 mile REC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Grant, Dale        M81 Bowie, MD                      13:56.25  
  2    77 Comet, Lawrence    M81 Radio City, MA                 14:00.03  
 
Event 194  W60 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    22 Hanncook, Elizabet W62 Falls Church, VA               13:46.73  
 
Event 194  W70 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                  18:15.35  
 
Event 194  W75 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD             15:57.32  
 
Event 194  M50 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                    15:30.61  
 
Event 194  M65 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   208 Clarke, Ronald     M67 Hyattsville, MD                12:04.12  
 
Event 194  M70 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Eisner, Emanuel    M74 Unattached                     12:37.00  
 
Event 194  M80 1600 Meter Race Walk 1 mile PREC
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1       Grant, Dale        M81 Bowie, MD                      18:28.15  

Licensed to QW Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/21/2014 11:03 PM
               Maryland Senior Olympics - 8/16/2014 to 8/17/2014               
                            John Hopkins University                            
                                    Results                                    
 
Event 242  M50 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
Finals
  1   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                       3.91m   NWI  12-10.00 
  2    64 Brague, James      M51 Montoursville, PA                 3.64m   0.8  11-11.50 
  3   135 Kretschmer, John   M50 Bel Air, MD                       3.60m   NWI  11-09.75 
  4   159 Olivieri-Robert, L M52 Durham, NC                        3.14m   2.5  10-03.75 
 
Event 242  M55 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   107 Grim, Bernie       M59 Washington, DC                    5.05m   3.8  16-07.00 
  2    51 Battle, Marcus     M56 Silver Spring, MD                 4.86m   1.9  15-11.50 
  3   103 Glowitz, Gary      M56 Delaware City, DE                 4.53m   1.6  14-10.50 
  4   105 Graham, Phil       M59 Willow Street, PA                 4.52m   2.5  14-10.00 
  5   104 Graham, John       M57 Potomac, MD                       4.04m   1.5  13-03.25 
  6   196 Tilford, Tony      M59 Pottstown, PA                     3.82m   3.4  12-06.50 
  7   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      3.58m   NWI  11-09.00 
 
Event 241  M60 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD                  4.21m   NWI  13-09.75 
  2    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                         4.14m   NWI  13-07.00 
  3   176 Ruozzi, Richard    M63 Singers Glen, VA                  2.74m   NWI   9-00.00 
 
Event 241  M65 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    94 Easter, William    M66 Mt. Rainier, MD                   4.12m   NWI  13-06.25 
  2   141 McCall, James      M67 Halethorpe, MD                    3.41m   NWI  11-02.25 
  3    92 Donovan JR, Charle M69 Milford, DE                       3.13m   NWI  10-03.25 
 
Event 240  M70 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   207 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                     3.59m   2.7  11-09.50 
  2   181 Schmehl, Glenn     M71 Orefield, PA                      3.47m  +0.0  11-04.75 
  2   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                      3.47m   2.2  11-04.75 
  4   189 Simmons, Edwin     M72 Baltimore, MD                     3.29m   0.3  10-09.50 
  5   197 Tupper, Lawrence   M72 Baltimore, MD                     2.51m   0.8   8-03.00 
 
Event 240  M75 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                   3.58m  -0.1  11-09.00 
  2   147 Mills, James       M77 farmland, IN                      2.87m  +0.0   9-05.00 
  3    85 Daly, Burr         M75 Naples, FL                        2.62m  +0.0   8-07.25 
 --    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                      FOUL                 
 
Event 239  M80 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  3.04m   0.7   9-11.75 
  2    62 Blinchikoff, Herma M80 Pikesville, MD                    2.85m  +0.0   9-04.25 
  3    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                     2.38m   0.7   7-09.75 
 --    70 Carter, Francis    M82 Alexandria, VA                     FOUL                 
 
Event 239  M90 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   204 Wilson, Charles    M90 Lancaster, PA                     2.10m  +0.0   6-10.75 
 
Event 561  W50 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    35 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA                    4.09m   NWI  13-05.00 
  2    16 Gibson, Koura      W50 Washington, DC                    3.94m   NWI  12-11.25 
  3    36 Sappington, Angela W51 Frederick, MD                     3.56m   NWI  11-08.25 
 
Event 561  W55 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                        2.93m   NWI   9-07.50 
 
Event 561  W60 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                     3.18m   NWI  10-05.25 
 
Event 561  W65 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    2.74m   NWI   9-00.00 
  2     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                   1.13m   NWI   3-08.50 
 
Event 561  W70 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                     1.76m   NWI   5-09.25 
 
Event 561  W80 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     2.19m   NWI   7-02.25 
  2    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    1.58m   NWI   5-02.25 
 
Event 218  M50 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    64 Brague, James      M51 Montoursville, PA                 2.63m   NWI   8-07.50 
  2   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                       2.28m   NWI   7-05.75 
  3   159 Olivieri-Robert, L M52 Durham, NC                        1.85m   NWI   6-01.00 
 
Event 218  M55 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   174 Robinson, Teddy    M55 Alexandria, VA                    2.65m   NWI   8-08.50 
  2   103 Glowitz, Gary      M56 Delaware City, DE                 2.63m   NWI   8-07.50 
  3   105 Graham, Phil       M59 Willow Street, PA                 2.56m   NWI   8-04.75 
  4    58 Biagioni, Remo     M55 Englewood, NJ                     2.30m   NWI   7-06.50 
  5   107 Grim, Bernie       M59 Washington, DC                    2.25m   NWI   7-04.75 
  6   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      1.86m   NWI   6-01.25 
 
Event 217  M60 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                         2.37m   NWI   7-09.50 
  2   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD                  2.30m   NWI   7-06.50 
 
Event 217  M65 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1       Holton, James      M69 Thurmont, MD                      2.38m   NWI   7-09.75 
 
Event 216  M70 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA       1.32m      2.22m   NWI   7-03.50 
  2   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                      1.99m   NWI   6-06.50 
  3    65 Brown, David       M71 Columbia, MD                      1.94m   NWI   6-04.50 
 
Event 216  M75 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   147 Mills, James       M77 farmland, IN                      1.92m   NWI   6-03.75 
 
Event 215  M80 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  1.82m   NWI   5-11.75 
  2    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                     1.78m   NWI   5-10.25 
  3    62 Blinchikoff, Herma M80 Pikesville, MD                    1.63m   NWI   5-04.25 
 --    70 Carter, Francis    M82 Alexandria, VA                     FOUL                 
 
Event 215  M90 Long Jump STANDING
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                     1.77m   NWI   5-09.75 
  2   204 Wilson, Charles    M90 Lancaster, PA                     1.51m   NWI   4-11.50 
 
Event 566  W50 Long Jump Standing
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    36 Sappington, Angela W51 Frederick, MD                     1.99m   NWI   6-06.50 
  2    16 Gibson, Koura      W50 Washington, DC                    1.52m   NWI   5-00.00 
 
Event 566  W60 Long Jump Standing
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    22 Hanncook, Elizabet W62 Falls Church, VA                  1.15m   NWI   3-09.25 
 
Event 566  W65 Long Jump Standing
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    1.76m   NWI   5-09.25 
  2     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                   1.09m   NWI   3-07.00 
 
Event 566  W70 Long Jump Standing
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                     1.22m   NWI   4-00.00 
 
Event 566  W80 Long Jump Standing
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
 --    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                      FOUL                 
 
Event 312  M50 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   173 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD                42.60m     139-09 
  2    64 Brague, James      M51 Montoursville, PA                25.29m      83-00 
 
Event 312  M55 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   162 Palleschi, Hartley M58 West Chester, PA                 33.97m     111-05 
  2    98 English, Glenn     M59 Forest Hill, MD                  23.49m      77-01 
  3   196 Tilford, Tony      M59 Pottstown, PA                    20.36m      66-09 
  4   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      9.46m      31-00 
 
Event 314  M60 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   193 Sutton, Gary       M60 Richmond, VA                     38.02m     124-09 
  2   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD                 20.88m      68-06 
 
Event 314  M65 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   151 Moss, Ken          M67 Leesburg, VA                     41.89m     137-05 
  2    63 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                     28.52m      93-07 
  3   124 Jordan, Rufus      M65 Smyrna, DE                       27.94m      91-08 
  4   164 Pearce, James      M69 Columbia, MD                     23.93m      78-06 
 
Event 311  M70 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                     32.66m     107-02 
  2    91 Donnelly, Edward   M73 Unattached                       27.47m      90-01 
  3   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA                 22.85m      75-00 
  4   170 Reisberg, Wayne    M71 Marriottsville, MD               20.47m      67-02 
 
Event 311  M75 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   106 Gramley, William   M79 Lewisville, NC                   31.98m     104-11 
  2   185 Sellers, John      M78 Parkton, MD                      27.14m      89-00 
  3   140 McCabe, Oliver     M75 Ellicott City, MD                21.96m      72-00 
  4    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                    20.85m      68-05 
 
Event 313  M80 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    93 Durling, Allen     M80 Annapolis, MD                    27.01m      88-07 
 
Event 313  M85 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                    19.80m      64-11 
  2    56 Bergen JR, William M86 Dale City, FL                    19.50m      64-00 
 
Event 313  M90 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   110 Helwig, George     M92 Annapolis, MD                    16.35m      53-08 
 
Event 569  W50 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    44 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M              27.02m      88-08 
 
Event 569  W55 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     3 Barrett, Donna     W58 Cheltenham, MD                   25.88m      84-11 
 
Event 569  W60 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                   20.24m      66-05 
 
Event 569  W65 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     2 Abdullah, Wahidah  W67 Capital Heights, MD              17.24m      56-07 
  2    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                   17.02m      55-10 
 
Event 569  W70 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                    14.29m      46-10 
 
Event 569  W75 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    12 Flatau, Frances    W79 Joppa, MD                         7.17m      23-06 
 
Event 569  W80 Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                   20.93m      68-08 
  2    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                    16.96m      55-08 
  3    19 Good, Sharon       W82 Silver Springs, MD               10.45m      34-03 
 
Event 432  M50 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   173 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD                16.20m   53-01.75 
  2    64 Brague, James      M51 Montoursville, PA                11.24m   36-10.50 
 
Event 432  M55 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   162 Palleschi, Hartley M58 West Chester, PA                 13.63m   44-08.75 
  2    98 English, Glenn     M59 Forest Hill, MD                   9.93m   32-07.00 
  3   196 Tilford, Tony      M59 Pottstown, PA                     8.05m   26-05.00 
  4   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      6.46m   21-02.50 
 
Event 434  M60 Weight Throw 105-109
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   193 Sutton, Gary       M60 Richmond, VA                     13.50m   44-03.50 
 
Event 434  M65 Weight Throw 105-109
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   151 Moss, Ken          M67 Leesburg, VA                     16.78m   55-00.75 
  2   124 Jordan, Rufus      M65 Smyrna, DE                       14.05m   46-01.25 
  3   164 Pearce, James      M69 Columbia, MD                     11.21m   36-09.50 
  4    63 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                      9.64m   31-07.50 
 
Event 431  M70 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                     14.14m   46-04.75 
  2    91 Donnelly, Edward   M73 Unattached                       11.86m   38-11.00 
  3   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA                  9.85m   32-03.75 
 
Event 431  M75 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   185 Sellers, John      M78 Parkton, MD                      13.05m   42-09.75 
  2   106 Gramley, William   M79 Lewisville, NC                   11.99m   39-04.00 
  3    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                     8.89m   29-02.00 
  4   140 McCabe, Oliver     M75 Ellicott City, MD                 8.45m   27-08.75 
 
Event 433  M80 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    93 Durling, Allen     M80 Annapolis, MD                    12.04m   39-06.00 
 
Event 433  M85 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                     8.89m   29-02.00 
  2    56 Bergen JR, William M86 Dale City, FL                     8.80m   28-10.50 
  3   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                     6.61m   21-08.25 
 
Event 433  M90 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   110 Helwig, George     M92 Annapolis, MD                     5.89m   19-04.00 
 
Event 524  W50 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    44 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M               9.90m   32-05.75 
 
Event 524  W55 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     3 Barrett, Donna     W58 Cheltenham, MD                    8.92m   29-03.25 
 
Event 524  W60 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                    9.98m   32-09.00 
 
Event 524  W65 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    7.93m   26-00.25 
  2     2 Abdullah, Wahidah  W67 Capital Heights, MD               7.34m   24-01.00 
 
Event 524  W70 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                     5.55m   18-02.50 
 
Event 524  W80 Weight Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    8.57m   28-01.50 
  2    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     7.10m   23-03.50 
  3    19 Good, Sharon       W82 Silver Springs, MD                4.65m   15-03.25 
 
Event 599  M50 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    47 Atkin, Brian       M54 Culpeper, VA                     43.70m     143-04 
  2    64 Brague, James      M51 Montoursville, PA                40.45m     132-08 
  3    53 Bechtel, Thomas    M53 Mardela Springs, MD              28.16m      92-05 
  4   159 Olivieri-Robert, L M52 Durham, NC                       26.63m      87-04 
  5   173 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD                26.49m      86-11 
 
Event 599  M55 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    58 Biagioni, Remo     M55 Englewood, NJ                    37.73m     123-09 
  2   162 Palleschi, Hartley M58 West Chester, PA                 35.61m     116-10 
  3   196 Tilford, Tony      M59 Pottstown, PA                    22.58m      74-01 
  4   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                     12.86m      42-02 
 
Event 600  M60 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD                 34.25m     112-04 
  2   193 Sutton, Gary       M60 Richmond, VA                     32.22m     105-08 
  3    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                        29.07m      95-04 
 
Event 600  M65 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   187 Sheridan, Joseph   M67 Wilmington, DE                   43.27m     141-11 
  2   209 Decot, Paul        M68 Fairfax, MD                      36.99m     121-04 
  3       Holton, James      M69 Thurmont, MD                     33.96m     111-05 
  4   124 Jordan, Rufus      M65 Smyrna, DE                       32.91m     108-00 
  5    84 Dahlen, Henry      M66 Ellicott City, MD                31.93m     104-09 
  6   180 Schardt, David     M67 Bethesda, MD                     23.80m      78-01 
  7   182 Schumacher, Fred   M67 Frederick, MD                    22.74m      74-07 
  8    94 Easter, William    M66 Mt. Rainier, MD                  22.24m      72-11 
  9   123 Jones, James       M69 Baltimore, MD                    22.09m      72-06 
 
Event 598  M70 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   126 Kenney, James      M73 White Plains, MD                 38.13m     125-01 
  2   145 Merkowitz, David   M72 Santa Barbara, CA                35.02m     114-11 
  3   207 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                    32.60m     106-11 
  4   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                     28.93m      94-11 
  5   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA                 26.61m      87-04 
  6   170 Reisberg, Wayne    M71 Marriottsville, MD               18.25m      59-10 
 
Event 598  M75 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   147 Mills, James       M77 farmland, IN                     27.85m      91-04 
  2   140 McCabe, Oliver     M75 Ellicott City, MD                23.26m      76-04 
  3    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                    22.57m      74-00 
  4   185 Sellers, John      M78 Parkton, MD                      20.25m      66-05 
 
Event 597  M80 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   127 Kent, Geoffrey     M81 Washington, DC                   27.44m      90-00 
  2   116 Hostetler, David   M80 Stanley, NC                      24.43m      80-02 
  3    62 Blinchikoff, Herma M80 Pikesville, MD                   22.46m      73-08 
  4    70 Carter, Francis    M82 Alexandria, VA                    7.17m      23-06 
 
Event 597  M85 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                    14.10m      46-03 
  2    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                    11.02m      36-02 
  3    56 Bergen JR, William M86 Dale City, FL                    10.90m      35-09 
  4       Grier, Reginald    M86 Forestville, MD                   4.59m      15-01 
 
Event 597  M90 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                    20.35m      66-09 
  2   110 Helwig, George     M92 Annapolis, MD                    10.94m      35-11 
 
Event 515  W55 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    41 Trice, Raina       W55 Silver Spring, MD                20.42m      67-00 
  2    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                       20.16m      66-02 
 
Event 515  W60 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                   25.30m      83-00 
 
Event 515  W65 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                   14.33m      47-00 
 
Event 515  W70 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                    11.89m      39-00 
 
Event 515  W75 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                    15.50m      50-10 
  2    43 Weyers, Joan       W76 Lutherville, MD                  13.81m      45-04 
  3    32 Mills, Jane        W75 farmland, IN                      9.02m      29-07 
  4    12 Flatau, Frances    W79 Joppa, MD                         7.02m      23-00 
 
Event 515  W80 Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                   14.51m      47-07 
  2    19 Good, Sharon       W82 Silver Springs, MD                5.32m      17-05 

Licensed to QW Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/21/2014 11:04 PM
               Maryland Senior Olympics - 8/16/2014 to 8/17/2014               
                            John Hopkins University                            
                                    Results                                    
 
Event 560  M55 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1   210 McBarnette, Bruce  M57 Sterling, VA                      1.78m    5-10.00 
  2   174 Robinson, Teddy    M55 Alexandria, VA                    1.73m    5-08.00 
  3   103 Glowitz, Gary      M56 Delaware City, DE                 1.36m    4-05.50 
  4   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      1.06m    3-05.75 
 
Event 560  M60 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD                  1.41m    4-07.50 
  2   134 Kopp, Steven       M61 Arlington, VA                     1.31m    4-03.50 
 
Event 560  M65 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    84 Dahlen, Henry      M66 Ellicott City, MD                 1.36m    4-05.50 
  2    94 Easter, William    M66 Mt. Rainier, MD                   1.11m    3-07.75 
 
Event 560  M70 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA                  1.36m    4-05.50 
  2   131 Klehm, Richard     M70 Spostsylvania, VA                 1.26m    4-01.50 
  3   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                      1.14m    3-08.75 
  3   126 Kenney, James      M73 White Plains, MD                  1.14m    3-08.75 
  5   207 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                     1.11m    3-07.75 
  6    65 Brown, David       M71 Columbia, MD                      1.06m    3-05.75 
 
Event 560  M75 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                   1.16m    3-09.50 
 
Event 560  M80 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   116 Hostetler, David   M80 Stanley, NC                       1.14m    3-08.75 
  2    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                     0.96m    3-01.75 
  3   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  0.91m    2-11.75 
 
Event 560  M90 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   204 Wilson, Charles    M90 Lancaster, PA                     1.01m    3-03.75 
 
Event 559  W50 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    10 Evans, Wanda       W50 Washington, DC                    1.22m    4-00.00 
 
Event 559  W55 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                        0.96m    3-01.75 
 
Event 559  W60 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                     1.12m    3-08.00 
 
Event 559  W65 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    0.96m    3-01.75 
 
Event 572  W55 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 --    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                           NH            
 
Event 572  W60 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    40 Simpson, Claudia   W61 Baltimore, MD                     1.83m    6-00.00 
 
Event 572  W65 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    1.14m    3-08.75 
  2     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                   0.94m    3-01.00 
 
Event 572  M70 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   131 Klehm, Richard     M70 Spostsylvania, VA                 2.44m    8-00.00 
  2   207 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                     2.04m    6-08.25 
 
Event 572  M75 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                   1.44m    4-08.75 
 
Event 572  M80 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                     1.64m    5-04.50 
  2    93 Durling, Allen     M80 Annapolis, MD                     0.84m    2-09.00 
 
Event 522  M50 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    53 Bechtel, Thomas    M53 Mardela Springs, MD              10.29m   33-09.25 
  2   173 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD                10.10m   33-01.75 
 
Event 522  M55 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   144 McIntyre, Gearld   M57 Odenton, MD                      10.15m   33-03.75 
  2    98 English, Glenn     M59 Forest Hill, MD                   7.93m   26-00.25 
 
Event 336  M60 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   178 Savchuck, Paul     M60 Glenwood, MD                     11.55m   37-10.75 
  2    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                         9.49m   31-01.75 
 
Event 336  M65 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   101 Gainey, William    M67 Clements, MD                     10.19m   33-05.25 
  2   190 Smith, David       M66 Stuarts Draft, VA                 9.96m   32-08.25 
  3       Holton, James      M69 Thurmont, MD                      9.81m   32-02.25 
  4   124 Jordan, Rufus      M65 Smyrna, DE                        8.96m   29-04.75 
  5   123 Jones, James       M69 Baltimore, MD                     8.75m   28-08.50 
  6    63 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                      8.39m   27-06.50 
  7   182 Schumacher, Fred   M67 Frederick, MD                     8.06m   26-05.50 
  8   164 Pearce, James      M69 Columbia, MD                      8.04m   26-04.50 
  9   154 Myslinski, Norbert M67 Ellicott City, MD                 7.34m   24-01.00 
 
Event 508  M70 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    73 Cockey, Randolph   M72 Baltimore, MD                    11.62m   38-01.50 
  2    87 Deal, John         M73 Reston, VA                       10.11m   33-02.00 
  3   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                     10.02m   32-10.50 
  4   170 Reisberg, Wayne    M71 Marriottsville, MD                9.56m   31-04.50 
  5   125 Keating, Anton     M71 Baltimore, MD                     8.94m   29-04.00 
  6   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA                  8.81m   28-11.00 
 
Event 508  M75 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   140 McCabe, Oliver     M75 Ellicott City, MD                 9.28m   30-05.50 
  2   106 Gramley, William   M79 Lewisville, NC                    9.25m   30-04.25 
  3    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                     8.61m   28-03.00 
  4   147 Mills, James       M77 farmland, IN                      7.99m   26-02.75 
  5   185 Sellers, John      M78 Parkton, MD                       7.24m   23-09.00 
  6   169 Premo, Elmer       M79 Arlington, VA                     4.83m   15-10.25 
 
Event 509  M80 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   127 Kent, Geoffrey     M81 Washington, DC                    8.99m   29-06.00 
  2    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                     7.79m   25-06.75 
 
Event 509  M85 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                     6.61m   21-08.25 
  2    56 Bergen JR, William M86 Dale City, FL                     6.57m   21-06.75 
  3   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                     5.88m   19-03.50 
  4       Grier, Reginald    M86 Forestville, MD                   3.19m   10-05.75 
 
Event 509  M90 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                     7.39m   24-03.00 
  2   110 Helwig, George     M92 Annapolis, MD                     5.68m   18-07.75 
 
Event 337  W50 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    33 Pan, Maureen       W51 Alexandria, VA                    9.35m   30-08.25 
  2    44 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M               9.26m   30-04.75 
  3    34 Richardson, Lora   W51 Rockville, MD                     8.80m   28-10.50 
 
Event 337  W55 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     3 Barrett, Donna     W58 Cheltenham, MD                    8.97m   29-05.25 
 
Event 337  W60 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                    7.64m   25-00.75 
 
Event 337  W65 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    6.62m   21-08.75 
  2     2 Abdullah, Wahidah  W67 Capital Heights, MD               5.36m   17-07.00 
 
Event 338  W70 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                     5.35m   17-06.75 
 
Event 338  W75 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    43 Weyers, Joan       W76 Lutherville, MD                   6.46m   21-02.50 
  2     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD                5.33m   17-06.00 
  3    12 Flatau, Frances    W79 Joppa, MD                         4.99m   16-04.50 
 
Event 338  W80 Shot Put
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    7.78m   25-06.25 
  2    17 Gildea, Sheila     W84 Mclean, VA                        5.81m   19-00.75 
  3    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     5.71m   18-09.00 
  4    19 Good, Sharon       W82 Silver Springs, MD                3.12m   10-03.00 
 
Event 360  M50 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   173 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD                35.95m     117-11 
  2    53 Bechtel, Thomas    M53 Mardela Springs, MD              30.43m      99-10 
 
Event 360  M55 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    58 Biagioni, Remo     M55 Englewood, NJ                    32.55m     106-09 
  2    98 English, Glenn     M59 Forest Hill, MD                  29.56m      97-00 
  3   144 McIntyre, Gearld   M57 Odenton, MD                      28.03m      91-11 
  4   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                     18.73m      61-05 
 
Event 362  M60 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   178 Savchuck, Paul     M60 Glenwood, MD                     31.56m     103-06 
  2    46 Allen, Glen        M63 Baltimore, MD                    25.14m      82-06 
 
Event 362  M65 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   190 Smith, David       M66 Stuarts Draft, VA                35.13m     115-03 
  2   101 Gainey, William    M67 Clements, MD                     33.13m     108-08 
  3   124 Jordan, Rufus      M65 Smyrna, DE                       32.25m     105-10 
  4       Holton, James      M69 Thurmont, MD                     31.82m     104-05 
  5    63 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                     27.97m      91-09 
  6   164 Pearce, James      M69 Columbia, MD                     27.13m      89-00 
  7    94 Easter, William    M66 Mt. Rainier, MD                  26.32m      86-04 
  8   123 Jones, James       M69 Baltimore, MD                    25.42m      83-05 
  9   154 Myslinski, Norbert M67 Ellicott City, MD                23.32m      76-06 
 10    84 Dahlen, Henry      M66 Ellicott City, MD                22.75m      74-08 
 
Event 512  M70 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   168 Pratt, Larry       M73 Newark, DE                       39.52m     129-08 
  2   145 Merkowitz, David   M72 Santa Barbara, CA                36.39m     119-05 
  3   170 Reisberg, Wayne    M71 Marriottsville, MD               30.38m      99-08 
  4   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                     30.34m      99-06 
  5    87 Deal, John         M73 Reston, VA                       27.79m      91-02 
  6    73 Cockey, Randolph   M72 Baltimore, MD                    26.13m      85-09 
  7   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA                 24.75m      81-02 
 
Event 512  M75 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   106 Gramley, William   M79 Lewisville, NC                   33.57m     110-02 
  2   140 McCabe, Oliver     M75 Ellicott City, MD                27.20m      89-03 
  3   185 Sellers, John      M78 Parkton, MD                      24.93m      81-09 
  4    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                    21.11m      69-03 
  5   169 Premo, Elmer       M79 Arlington, VA                    12.52m      41-01 
 
Event 511  M80 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   127 Kent, Geoffrey     M81 Washington, DC                   21.74m      71-04 
  2    93 Durling, Allen     M80 Annapolis, MD                    20.08m      65-10 
  3    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                    16.58m      54-05 
 
Event 511  M85 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    56 Bergen JR, William M86 Dale City, FL                    17.54m      57-06 
  2    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                    16.91m      55-06 
  3   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                    12.58m      41-03 
  4       Grier, Reginald    M86 Forestville, MD                   7.03m      23-01 
 
Event 511  M90 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                    16.71m      54-10 
  2   110 Helwig, George     M92 Annapolis, MD                    11.84m      38-10 
 
Event 359  W50 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    34 Richardson, Lora   W51 Rockville, MD                    22.28m      73-01 
  2    44 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M              21.20m      69-07 
 
Event 359  W55 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     3 Barrett, Donna     W58 Cheltenham, MD                   18.12m      59-05 
  2    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                       17.30m      56-09 
 
Event 359  W60 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                   20.75m      68-01 
 
Event 359  W65 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                   17.12m      56-02 
  2     2 Abdullah, Wahidah  W67 Capital Heights, MD              13.61m      44-08 
 
Event 361  W70 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                    11.98m      39-04 
 
Event 361  W75 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    43 Weyers, Joan       W76 Lutherville, MD                  14.38m      47-02 
  2    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                    13.75m      45-01 
  3     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD               11.59m      38-00 
 
Event 361  W80 Discus Throw
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                   16.15m      53-00 
  2    17 Gildea, Sheila     W84 Mclean, VA                       11.02m      36-02 
  3    19 Good, Sharon       W82 Silver Springs, MD                6.15m      20-02 
 
Event 410  M50 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   153 Murray, Alan       M52 Crofton, MD                       8.16m   2.3  26-09.25 
 
Event 410  M55 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   210 McBarnette, Bruce  M57 Sterling, VA                     11.06m   2.0  36-03.50 
  2    51 Battle, Marcus     M56 Silver Spring, MD                10.88m   1.9  35-08.50 
  3   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                      8.60m   0.2  28-02.75 
 
Event 409  M60 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD                  8.32m  -1.6  27-03.75 
 
Event 409  M65 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
 --    94 Easter, William    M66 Mt. Rainier, MD                    FOUL                 
 
Event 408  M70 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   138 Marovich, Dave     M71 Chalfont, PA                      7.24m   1.9  23-09.00 
 
Event 408  M75 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   163 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE                   7.89m  +0.0  25-10.75 
 
Event 407  M80 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    78 Condell, James     M83 Rockville, MD                     5.50m   2.5  18-00.50 
  2   195 Thompson, Marshall M81 Winosor Mill, MD                  5.11m   2.8  16-09.25 
 
Event 407  M90 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1   204 Wilson, Charles    M90 Lancaster, PA                     4.85m   3.2  15-11.00 
 
Event 521  W50 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    16 Gibson, Koura      W50 Washington, DC                    4.47m  +0.0  14-08.00 
 
Event 521  W65 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    42 Warren, Barbara    W68 Charleston, WV                    6.21m  -1.6  20-04.50 
  2     4 Berger, Nancy      W69 Hunt Valley, MD                   3.26m   1.3  10-08.50 
 
Event 521  W70 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                     4.10m   2.5  13-05.50 
 
Event 521  W75 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    43 Weyers, Joan       W76 Lutherville, MD                   4.12m  -1.7  13-06.25 
 
Event 521  W80 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1    25 Lary, Audrey       W80 Frederick, MD                     5.27m   2.0  17-03.50 
  2    24 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    4.06m   2.5  13-04.00 
 
Event 458  W55 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    15 Garnett, Donna     W59 Washington, DC                105-05.00     32.13m 
  2    45 Zukas, Donna       W59 Apollo, PA                     62-00.00     18.89m 
 
Event 458  W60 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                119-07.00     36.44m 
 
Event 458  W70 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                  58-02.00     17.72m 
 
Event 458  W75 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                  64-06.00     19.65m 
  2     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD             54-07.00     16.63m 
 
Event 458  M50 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   161 Owens, Keith       M51 Baltimore, MD                 157-02.00     47.90m 
 
Event 458  M55 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    58 Biagioni, Remo     M55 Englewood, NJ                 110-10.00     33.78m 
  2   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                   82-08.00     25.19m 
 
Event 458  M60 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                     157-01.00     47.87m 
  2   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD              144-10.00     44.14m 
 
Event 458  M65 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    84 Dahlen, Henry      M66 Ellicott City, MD             143-05.00     43.71m 
  2       Holton, James      M69 Thurmont, MD                  132-10.00     40.48m 
  3   182 Schumacher, Fred   M67 Frederick, MD                 112-08.00     34.34m 
 
Event 458  M70 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   126 Kenney, James      M73 White Plains, MD              164-05.00     50.11m 
  2   207 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                 143-00.00     43.58m 
  3   170 Reisberg, Wayne    M71 Marriottsville, MD            107-07.00     32.79m 
  4   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA              107-00.00     32.61m 
 
Event 458  M75 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                 117-02.00     35.71m 
  2   201 Ward, Albert       M75 Washington, DC                 91-00.00     27.73m 
 
Event 458  M80 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    77 Comet, Lawrence    M81 Radio City, MA                 78-00.00     23.77m 
 
Event 458  M85 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                  54-04.00     16.56m 
  2       Grier, Reginald    M86 Forestville, MD                22-00.00      6.70m 
 
Event 458  M90 Other Softball Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                  89-07.00     27.30m 
 
Event 505  W55 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    15 Garnett, Donna     W59 Washington, DC                 37-06.00     11.43m 
 
Event 505  W70 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                  24-10.00      7.56m 
 
Event 505  W75 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                  39-09.00     12.11m 
  2     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD             20-09.00      6.32m 
 
Event 505  M55 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   210 McBarnette, Bruce  M57 Sterling, VA                   77-03.00     23.54m 
  2   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                   26-10.00      8.17m 
 
Event 505  M60 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD               75-05.00     22.98m 
 
Event 505  M70 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA               61-03.00     18.66m 
 
Event 505  M75 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   201 Ward, Albert       M75 Washington, DC                 65-00.00     19.81m 
 
Event 505  M80 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    77 Comet, Lawrence    M81 Radio City, MA                 43-05.00     13.23m 
 
Event 505  M85 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                  51-09.00     15.77m 
  2   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                  48-09.00     14.85m 
  3    56 Bergen JR, William M86 Dale City, FL                  30-00.00      9.14m 
  4       Grier, Reginald    M86 Forestville, MD                14-02.00      4.31m 
 
Event 505  M90 Other Frisbee Thro
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                  33-07.00     10.23m 
 
Event 482  W55 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    15 Garnett, Donna     W59 Washington, DC                 68-01.00     20.75m 
 
Event 482  W60 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    11 Faller, Sue        W63 Morgantown, PA                 76-00.00     23.16m 
 
Event 482  W70 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    37 Scheminant, Lois   W74 Annapolis, MD                  28-00.00      8.53m 
 
Event 482  W75 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     6 Braswell, Claudett W78 Upper Marlboro, MD             45-00.00     13.71m 
  2    23 Hong, Gloria       W75 Rockville, MD                  43-06.00     13.25m 
 
Event 482  M55 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    58 Biagioni, Remo     M55 Englewood, NJ                 103-04.00     31.49m 
  2   166 Pirozzi, Ralph     M58 Fallston, MD                   65-04.00     19.91m 
 
Event 482  M60 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    68 Bush, Michael      M61 Hydes, MD                     126-03.00     38.48m 
  2   139 Mathis, Keith      M62 Reisterstown, MD               73-04.00     22.35m 
 
Event 482  M65 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1       Holton, James      M69 Thurmont, MD                   96-08.00     29.46m 
  2    84 Dahlen, Henry      M66 Ellicott City, MD              91-02.00     27.78m 
  3   182 Schumacher, Fred   M67 Frederick, MD                  84-00.00     25.60m 
 
Event 482  M70 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   149 Morgan, Curtis     M72 Falls Church, VA               89-09.00     27.35m 
  2   170 Reisberg, Wayne    M71 Marriottsville, MD             65-00.00     19.81m 
 
Event 482  M75 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    52 Beaton, Robert     M78 Annapolis, MD                  76-01.00     23.19m 
  2   146 Miller, Art        M77 Silver Springs, MD             64-00.00     19.50m 
  3   201 Ward, Albert       M75 Washington, DC                 63-06.00     19.35m 
 
Event 482  M80 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1    77 Comet, Lawrence    M81 Radio City, MA                 56-00.00     17.06m 
 
Event 482  M85 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   112 Hill, Jack         M88 Rockville, MD                  39-08.00     12.09m 
  2    89 Dempster, Darrell  M85 Annapolis, MD                  34-02.00     10.41m 
 
Event 482  M90 Other Football Thr
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   152 Murphy, Edward     M90 Rockville, MD                  65-05.00     19.93m