» Home
» Rules & Qualifying
» Entry Forms/Registration
» All-Time Results
» Records
» Our History
» Be a Volunteer!
» Donations & Sponsorships
» National Senior Games
» Commissioners
» Contact Us!

» Howard County Parks and Recreation
» Montgomery County Recreation Dept.
» Montgomery County Parks
» Maryland Recreation
and Parks Association
» Prince George's County Parks and Recteartion



NEWS!
2016 Pickleball Results
Results for the MSO pickleball tournament, held Aug. 27-29 in Bowie:

Singles
Men
50-54
Gold—Jeffrey Morrison (Dundalk)
Silver—David Ruth (Annapolis)

55-59
Gold—Michael Jump (Pocomoke)

60-64
Gold—Clifford Purcell (Owings Mills)
Silver—Stephen Keenum (Silver Spring)
Bronze—Arthur Bonifer (Avenue)

65-69
Gold—Michael Victor (Monroe, N.J.)
Silver—Gerhard Felgenhauer (Punta Gorda, Fla.)
Bronze—Marc Lenk (Frederick)
4.) Jeff Burger (Bowie)
5.) Massimo Fuggitti (Silver Spring)
6.) Joseph Gandolph (Upper Marlboro)

70-74
Gold—Christopher Thomas (The Villages, Fla.)
Silver—Charles Hollis (Ocean Pines)
Bronze—Alex Fraschetti (Berlin)
4.) Daniel Wheatley (Crofton)

75-79
Gold—Daniel Weaver (Berwyn Heights)
Silver—Chester Lord (Chesapeake Beach)
Bronze—Harold Youngling (Grasonville)
4.) David Huie (Silver Spring)
5.) David Denbow (Upper Marlboro)

85-89
Gold—Darrell Dempster (Annapolis)

Women
50-54
Gold—Sue Leach (Silver Spring)

55-59
Gold—Shari Sternberg (Bowie)
Silver—Sandy Newman (Bowie)
Bronze—Barbara Elgin (Rosedale)

60-64
Gold—Helen White (Arlington, Va.)
Silver—Adriana Pavletic (Rockville)

70-74
Gold—Boe Harris (Seaford, Del.)
Silver—Susan Crawford (Silver Spring)

75-79
Gold—Georgia Billger (Rehoboth Beach, Del.)

80-84
Gold—Sylvia Bell (Ashton)

Doubles
Men
50-54
Gold—Roger Barron (Bridgeville, Del.)/Jose Hernandez (Middletown, Del.)
Silver—Jeffrey Morrison (Dundalk)/David Ruth (Annapolis)
Bronze—Harry Ford (Reisterstown)/Mitch Ford (Baltimore)
4.) John Ruland (Crownsville)/Mark Whitson (Annapolis)

55-59
Gold—Joseph Steele (Herndon, Va.)/Coleman Walsh (Lewes, Del.)
Silver—Michael Jump (Pocomoke)/William Wiley (Silver Spring)
Bronze—Kenneth Glass (California, Md.)/Charles Strup (Leonardtown)

60-64
Gold—Michael Knight (Falls Church, Va.)/Corwin Umbach (Arlington, Va.)
Silver—Artie Alwine (Ocala, Fla.)/Russell Lindsay (Easton)
Bronze—Clifford Purcell (Owings Mills)/Ryan Rash (Westminster)
4.) David Silberman (Frederick)/Michael Williams (Rochester, N.Y.)
5.) Haywood Corley (Upper Marlboro)/Chris Lucas (Bowie)
6.) Stephen Keenum (Silver Spring)/Brandon Smith (Leland, N.C.)
7.) Richard Lederman (Silver Spring)/Leroy Salazar (Silver Spring)

65-69
Gold—Thomas Henry (Perry Hall)/Toui Pomsouvan (Arlington, Va.)
Silver—Charles Garrett (Bel Air)/Nick Papson (Oxford)
Bronze—Ronald Rowe (Harrisburg, Pa.)/Neil Shawen (Falls Church, Va.)
4.) Raymond Brown (Frederick)/Joseph Sedita (Frederick)
5.) James Duvall (Edgewater)/Chester Lanham (Annapolis)

70-74
Gold—George Clark (Gaithersburg)/Christopher Thomas (The Villages, Fla.)
Silver—Marshall Steele (Annapolis)/Michael J. Willis (Annapolis)
Bronze—Don Shifflett (Sykesville)/Hugh Zartman (Finksburg)
4.) Jerry Hodges (Biloxi, Miss.)/Richard Sharpe (Delray Beach, Fla.)
5.) Alex Fraschetti (Berlin)/Charles Hollis (Ocean Pines)
6.) Thomas Garton (Annapolis)/Harold Youngling (Grasonville)
7.) John Cook (Annapolis)/William Phillips (Annapolis)
8.) Phil Powers (Joppa)/Dave Smoley (Fallston)

75-79
Gold—David Alexander (Severna Park)/Daniel Weaver (Berwyn Heights)
Silver—Chester Lord (Chesapeake Beach)/Rick Varley (Dowell)
Bronze—David Denbow (Upper Marlboro)/Larry Worrill (Harwood)
4.) Dominic Angelo (Silver Spring)/James Conenello (Silver Spring)
5.) Ronald Grill (Silver Spring)/Roman Novak (Silver Spring)

80-84
Gold—Gerard Borowy (Sykesville)/James Hopkins (Westminster)
Silver—Edward Burnap (Lancaster, Pa.)/Charles Homentowski (Lancaster, Pa.)
Bronze—Joe Rostkowski (Silver Spring)/John Tremaine (Silver Spring)

85-89
Gold—Darrell Dempster (Annapolis)/George Huson (Gaithersburg)

Women
50-54
Gold—Teresa Christofferson (Lutherville)/Ginger Patron (Cockeysville)
Silver—Irma Hernandez (Middletown, Del.)/Jane Jump (Pocomoke)
Bronze—Monica Leid (Severna Park)/Cynthia Patterson (Ellicott City)

55-59
Gold—Kimberly Gruber (Lewes, Del.)/Judy Redard (Milton, Del.)
Silver—Eva Rodriguez (Takoma Park)/Elizabeth Wiley (Silver Spring)
Bronze—Sandy Newman (Bowie)/Shari Sternberg (Bowie)
4.) Joy Goldberg (Annapolis)/Ronda Martinez (Annapolis)
5.) Rhonda Johnson (Newark, Del.)/Cheryl Tubbs (Newark, Del.)

60-64
Gold—Georgia Billger (Rehoboth Beach, Del.)/Melissa Milar (Lewes, Del.)
Silver—Virginia McGovern (New Oxford, Pa.)/Ellen Rebert (Gettysburg, Pa.)
Bronze—Carolyn Andrews (Laurel)/Trudy Johnson (Bowie)
4.) Dianne Bane (Lewes, Del.)/Linda Smallbrook (Lewes, Del.)
5.) Robbin Murray (Lewes, Del.)/ Delia Wan (Rehoboth Beach, Del.)
6.) Gwen Haney (Silver Spring)/Adriana Pavletic (Rockville)
7.) Patricia Fisher (Frederick)/Jean Remmert (Frederick)

65-69
Gold—Ann Henry (Taneytown)/Ruth Lampert (New Windsor)
Silver—Elizabeth Mills (Westminster)/Jean Rogers (Westminster)
Bronze—Beverly Cloud (Edgewater)/Elizabeth Woodruff (Annapolis)
4.) Sharon Holzman (Baltimore)/Kathleen Posey (Finksburg)

70-74
Gold—Helen Henshaw (Media, Pa.)/Judy Michel (The Villages, Fla.)
Silver—Mary Conte (Lewes, Del.)/Marsha McLaurin (Rehoboth Beach, Del.)
Bronze—Eileen Hahn (Centreville)/Boe Harris (Seaford, Del.)

75-79
Gold—Eveleen Sharpe (Delray Beach, Fla.)/Joan Weyers (Lutherville)
Silver—Sylvia Bell (Ashton)/Sally Guardia (Rockville)

80-84
Gold—Judy Lang (The Villages, Fla.)/Marion Lisehora (Millsboro, Del.)

Mixed Doubles
50-54
Gold—Kim Jackson (The Villages, Fla.)/Richard Bell (Georgetown, Del.)
Silver—Barbara Young (Annapolis)/Jeffrey Morrison (Dundalk)
Bronze—Cheryl Tubbs (Newark, Del.)/Jose Hernandez (Middletown, Del.)
4.) Sara Aiken (Annapolis)/David Ruth (Annapolis)

55-59
Gold—Kathleen and Roger Barron (Bridgeville, Del.)
Silver—Rhonda and Keith Johnson (Newark, Del.)
Bronze—Sandy Newman (Bowie)/Chester Lord (Chesapeake Beach)
4.) Shari Sternberg (Bowie)/Jeff Burger (Bowie)
5.) Elizabeth and William Wiley (Silver Spring)
6.) Joelle Williams (Annapolis)/Mark Whitson (Annapolis)
7.) Ronda and Anthony Martinez (Annapolis)
8.) Jane and Michael Jump (Pocomoke)

60-64
Gold—Judy and Randall Redard (Milton, Del.)
Silver—Robbin Murray (Lewes, Del.)/Coleman Walsh (Lewes, Del.)
Bronze—Kathleen and John McDonough (York, Pa.)
4.) Elizabeth Mills (Westminster)/Clifford Purcell (Owings Mills)
5.) Elia Howser (Annapolis)/David Alexander (Severna Park)
6.) Joy Goldberg (Annapolis)/Thomas Garton (Annapolis)
7.) Marlene Freeman (Hollywood, Md.)/Arthur Bonifer (Avenue)

65-69
Gold—Judy Michel (The Villages, Fla.)/Ronald Rowe (Harrisburg, Pa.)
Silver—Georgia Billger (Rehoboth Beach, Del.)/Williams Smallbrook (Lewes, Del.)
Bronze—Ann Henry (Taneytown)/Don Shifflett (Sykesville)
4.) Nichole Irwin (Frederick)/Reza Shafii (Frederick)
5.) Delia Wan (Rehoboth Beach, Del.)/Arthur Holgerson (Milton, Del.)
6.) Trudy Johnson (Bowie)/Haywood Corley (Upper Marlboro)

70-74
Gold—Helen Henshaw (Media, Pa.)/George Clark (Gaithersburg)
Silver—Phyllis Kilgour (Stone Harbor, N.J.)/Henry Halat (Port Charlotte, Fla.)
Bronze—Joan Weyers (Lutherville)/Jerry Hodges (Biloxi, Miss.)
4.) Susan Smolen (Baltimore)/Hugh Zartman (Finksburg)
5.) Judy Bajoris (Annapolis)/John Cook (Annapolis)
6.) Boe Harris (Seaford, Del.)/Dominic Angelo (Silver Spring)
7.) Ruth Lampert (New Windsor)/Elliott Gold (Owings Mill)
8.). Peggy and Larry Worrill (Harwood)

75-79
Gold—Eveleen and Richard Sharpe (Delray Beach, Fla.)
Silver—Marion Lisehora (Millsboro, Del.)/Anthony Lingenfelter (Sun City West, Ariz.)
Bronze—Sally Guardia (Rockville)/Ronald Grill (Silver Spring)

80-84
Gold—Judy Lang (The Villages, Fla.)/William Hunsberger (Hagerstown)
Silver—Sylvia Bell (Ashton)/John Tremaine (Silver Spring)

85-89
Gold—Helen Schley (Myersville)/Darrell Dempster (Annapolis)


®2016, Maryland Senior Olympics. All content, logos and rights are reserved