» Home
» Rules & Qualifying
» Entry Forms/Registration
» All-Time Results
» Records
» Our History
» Be a Volunteer!
» Donations & Sponsorships
» National Senior Games
» Commissioners
» Contact Us!

» Howard County Parks and Recreation
» Montgomery County Recreation Dept.
» Montgomery County Parks
» Maryland Recreation
and Parks Association
» Prince George's County Parks and Recteartion



NEWS!
2016 Table Tennis Results
Results for the MSO table tennis tournament, held July 30 at Potomac Community Center in Potomac:

Singles
Men
50-54
Gold—Frederick Nicolas (Stafford, Va.)
Silver—Liyi Gao (Columbia)
Bronze—Gary Schlager (Chevy Chase)
4.) Xinsheng Huang (Ellicott City)

55-59
Gold—Ernie Byles (Rockville)
Silver—Steve Hochman (Westminster)
Bronze—Julian Waters (Gaithersburg)
4.) Lixin Lang (North Potomac)

60-64
Gold—Jeffrey Smart (Columbia)
Silver—Xiao Jian Sun (Lutherville)
Bronze—Mark Davis (Woodlawn)
4.) Xiaobang Shi (Sterling, Va.)

65-69
Gold—Mark Radom (Owings Mills)
Silver—Michael Clarke (Springdale)
Bronze—Jozef Simkovic (Washington, D.C.)
4.) Somchai Paarporn (North Potomac)

70-74
Gold—Weishuang Qu (Herndon, Va.)
Silver—Xiaozheng Xing (Germantown)
Bronze—Liangui Zhang (North Potomac)
4.) Milton Allette (Pikesville)

75-79
Gold—Stuart Goldberg (Silver Spring)
Silver—Gordon Gregg (Ashton)
Bronze—Chester Lord (Chesapeake Beach)
4.) Donald Juran (Rockville)

80-84
Gold—Su Liu (Potomac)
Silver—Irving Goldstein (Pikesville)
Bronze—William Van Wright (Catonsville)
4.) Donald Holliday (Columbia)

85-89
Gold—Earl Sulmonetti (Gaithersburg)

90-94
Gold—Melvin Ketchel (Montgomery Village)
Silver—Edward Murphy (Rockville)
Bronze—John Mohr (Rockville)

Women
55-59
Gold—Yvonne Smart (Columbia)
Silver—Sharon Jones (Gaithersburg)
Bronze—Xiaofu Xie (Germantown)

60-64
Gold—Elaine Dancis (Silver Spring)
Silver—Jessica Reid (Washington, D.C.)

65-69
Gold—Si Cheong (Ellicott City)
Silver—Barbara Bitgood (Laurel)

70-74
Gold—Barbara Kaminsky (Herndon Va.)
Silver—Anita Robboy (Cambridge, Mass.)
Bronze—Susan Wenger (Gaithersburg)

75-79
Gold—Janet Lowenthal (Chevy Chase)

80-84
Gold—Yvonne Kronlage (Sykesville)
Silver—Mei-Li Liu (Potomac)
Bronze—Youngja Lee (Annapolis)
4.) Li-Hui Chan (Rockville)

90-94
Gold—Shirley Murphy (Rockville)

Doubles
Men
50-54
Gold—Gary Schlager (Chevy Chase/Julian Waters (Gaithersburg)
Silver—Liyi Gao (Columbia)/Lin Liu (Ellicott City)
Bronze—Edgar Bailiff Jr. (Forestville)/Frederick Nicolas (Stafford, Va.)

55-59
Gold—Ernie Byles (Rockville)/Lixin Lang (North Potomac)
Silver—Steve Hochman (Westminster)/Jeffrey Smart (Columbia)

65-69
Gold—Michael Clarke (Springdale)/Mark Radom (Owings Mills)
Silver—Joseph Hawkins (Fort Washington)/Jozef Simkovic (Washington, D.C.)
Bronze—Rex Allen (Ellicott City)/Michael Ruckert (Woodbine)

70-74
Gold—Weishaung Qu (Herndon, Va.)/Shaw Zee (Fairfax, Va.)
Silver—Fang-Hsiung Chi (Gaithersburg)/Su Liu (Potomac)
Bronze—Xiaozheng Xing (Germantown)/Liangui Zhang (North Potomac)
4.) Richard Asendorf (Ellicott City)/Dae Kang (Severn)

75-79
Gold—Ray Glass (Rockville)/Gordon Gregg (Ashton)
Silver—Stuart Goldberg (Silver Spring)/Donald Juran (Rockville)

80-84
Gold—Donald Holliday (Columbia)/William Van Wright (Catonsville)

85-89
Gold—Melvin Ketchel (Montgomery Village)/Earl Sulmonetti (Gaithersburg)

Women
55-59
Gold—Barbara Bitgood (Laurel)/Yvonne Smart (Columbia)

60-64
Gold—Si Cheong (Ellicott City)/Xiaoying Liu (Clarksburg)

70-74
Gold—Barbara Kaminsky (Herndon, Va.)/Yvonne Kronlage (Sykesville)
Silver—Youngja Lee (Annapolis)/ Cecilia Wathen (Annapolis)
Bronze—Fanny Pantelis (Gaithersburg)/Susan Wenger (Gaithersburg)

Mixed Doubles
50-54
Gold—Si Cheong (Ellicott City)/Liyi Gao (Columbia)
Silver—Sharon Jones (Gaithersburg)/Frederick Nicolas (Stafford, Va.)

55-59
Gold—Xiaoying Liu (Clarksburg)/Ernie Byles (Rockville)
Silver—Yvonne and Jeffery Smart (Columbia)
Bronze—Yvonne Kronlage (Sykesville)/Julian Waters (Gaithersburg)
4.) Jessica Reid (Washington, D.C.)/Steve Hochman (Westminster)

65-69
Gold—Barbara Kaminsky (Henrdon, Va.)/Mark Radom (Owings Mills)
Silver—Barbara Bitgood (Laurel)/Joseph Hawkins (Fort Washington)

70-74
Gold—Susan Wenger (Gaithersburg)/Earl Sulmonetti (Gaithersburg)

80-84
Gold—Mei-Li and Su Liu (Potomac)


®2016, Maryland Senior Olympics. All content, logos and rights are reserved